PNEUMONIE NEBO KARDIOGENNÍ PLICNÍ EDÉM? OD MASIVNÍ MITRÁLNÍ REGURGITACE K ZÁVAŽNÉ STENÓZE...
ÚVOD
Akutní mitrální regurgitace vzniká nejčastěji při ruptuře závěsného aparátu/papilárního svalu při endokarditidě nebo akutním infarktu myokardu. Méně často pak při myxomatosním postižení mitrální chlopně. Dochází k objemovému přetížení levé síně se vznikem srdečního selhání s rozvojem plicního edému.
CÍL
Kazuistika popisuje případ pacientky s rozvojem kardiogenního šoku při masivní mitrální regurgitaci řešené emergentní náhradou mitrální chlopně biologickou protézou, a překlenutí kritického období s podporou VA ECMO.
POPIS PŘÍPADU
60letá pacientka dosud bez zásadních komorbidit referována ze spádové interní JIP, kde byla přijata pro akutně vzniklou dušnost. Prvotní pracovní diagnóza rozsáhlé pneumonie. Za hospitalizace opakovaně ataky edému plic. Dle ECHO masivní mitrální regurgitace, pro refrakterní hemodynamickou nestabilitu referována do našeho kardiocentra. Po iniciálním zhodnocení heart týmem rozhodnuto o emergentním náhradě mitrální chlopně bioprotézou z vitální indikace. Perioperační jícnové echo s dobrou funkcí obou komor, masivní mitrální regurgitace při prolapsu obou cípů. Po výkonu pro hemodynamickou nestabilitu a multiorgánové selhávání zavedena podpora oběhu VA ECMO. Průběh hospitalizace komplikován trombózou tepen pravé horní končetiny s nutností trombektomie. Odpojení ECMO. Na kontrolním echokardiografickém vyšetření zjištěna mitrální stenóza při časné parciální trombóze cípů bioMVR. Stav řešen perkutánní balónkovou dilatací bioMVR.
ZÁVĚR
Jednou z možných příčin náhle vzniklé dušnosti, právě jako v tomto případě, je akutní masivní mitrální regurgitace s rozvojem plicního edému, a kardiogenního šoku. Tento případ byl řešen emergentní kardiochirurgickou operací s využitím bioMVR, která se komplikovala časnou trombózou se vznikem stenózy náhrady, pravděpodobně v důsledku sníženého průtoku přes mitrální chlopeň při využití VA ECMO.