LOKÁLNÍ KATETROVÁ TROMBOLÝZA V LÉČBĚ PLICNÍ EMBOLIE – ZKUŠENOSTI NAŠEHO PRACOVIŠTĚ
Úvod: Ke katetrové trombolýze(TL) plicní embolie (PE) jsou indikování pacienti se středně vysoce rizikovou PE, u nichž léčba heparinem nevede ke klinickému zlepšení a u pacientů s PE ve vysokém riziku, kde systémová trombolýze je kontraindikovaná či vysoce riziková.
Metodika: Pacientům byly cestou v. femoralis zavedeny dva 4F trombolytické katetry do levé a do pravé plicnice. Následně bylo do každého katetru podáváno trombolytikum – altepláza rychlostí 1 mg/h, po dobu 9 hodin.
Výsledky: Od 6/2023 do 12/2024 bylo na našem pracovišti provedeno 19 lokálních katetrových trombolýz PE. V našem souboru bylo 14 (73,7%) pacientů s PE ve středním – vysokém riziku a 5 (26,3%) pacientů s vysoce rizikovou PE. Z pacientů ve středním vysokém riziku byla provedena katetorvá TL u 10 pacientů v rámci klinického výzkumu, u 4 pacientů jako rescue léčba při nelepšení či zhoršení klinického stavu při antikoagulační léčbě. Všech 5 pacientů s vysoce rizikovou plicní embolií, u nichž byla provedena katetrová TL, bylo po KPCR, 4 z nich byli na ECMO. Traumatická KPCR byla u těchto pacientů kontraindikací k systémové TL.
Technického úspěchu procedury bylo dosaženo u všech 19 pacientů (100%), u 1 pacientky byla periprocedurální komplikace - perforace větve plicnice vodičem s menší hemoptýzou s nutností ukončení TL. Medián délky výkonu činil 30 min, median skia času 6,9 min, průměrná radiační dávka byla 3433 µGym2.
Po podání TL se vyskytlo krvácení u 4 pacientů (21%) – u 1 pac. BARC 2, a u 1 pac. BARC 3c, u dvou pacientů BARC 5. 3 pacienti (16%) v našem souboru zemřeli , všichni zemřelí pacienti byli po resuscitaci , na oběhové podpoře ECMO. Příčinou smrti bylo ve dvou případech krvácení, u jednoho pacienta oběhové zhroucení.
Závěr: Katetrová lokální trombolýza je metodou intervenční metodou léčby plicní embolie s vysokou technickou úspěšností a malým rizikem komplikací.