Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

NEOBVYKLÁ PŘÍČINA SRDEČNÍHO ŠELESTU U LETITÉHO PACIENTA

K. Vykoupil, M. Hutyra, M. Táborský (Olomouc)
Tématický okruh: Zobrazovací metody v kardiologii (echokardiografie, nukleární kardiologie, MRI, CT)
Typ: Poster - lékařský, XXXIII. Sjezd ČKS

Úvod: Srdeční šelesty mohou mít různé příčiny, přičemž jednou z nich může být rostoucí nádorová masa. Klinické projevy a symptomy jsou spíše určeny lokalizací nádoru než jeho histologickým typem. Tumory se mohou projevovat různými způsoby v závislosti na své velikosti a na tom, jak jsou spojeny s okolními strukturami.
Popis případu: 91letý pacient, dosud interně zdravý, byl hospitalizován kvůli postupně se zhoršující limitující dušnosti. Při fyzikálním vyšetření byl zjištěn diastolický šelest nad hrotem s intenzitou 3/6 bez propagace. Transtorakální echokardiografie odhalila homogenní, laločnatou formaci o velikosti 56 × 39 mm (obr. 1), vycházející z laterální stěny levé síně. Tato formace způsobovala funkční mitrální pseudostenózu a vedla k nízkému srdečnímu výdeji (CO 2,9 l/min, CI 1,5 l/min), jak ukázal obrázek 2. Vzhledem k podezření na primární srdeční tumor byla provedena magnetická rezonance srdce, která odhalila centrální plicní tumor infiltrující mediastinum a levou síň (obr. 3). Pacient byl v ve velmi dobrém biologickém stavu a na jeho přání již nebylo pokračováno v dalším došetřování.
Závěr: Tento případ ukazuje na maligní nádor postihující srdce, který může při fyzikálním vyšetření napodobit srdeční chlopenní vadu. Incidence primárních srdečních tumorů v pitevních nálezech je velmi nízká, pohybuje se mezi 0,001-0,03 % [1]. Na druhé straně sekundární srdeční tumory jsou mnohem častější a mohou postihnout až 20 % pacientů s generalizovaným nádorovým onemocněním [2]. Echokardiografie je ideální metodou pro zjištění morfologie a lokalizace tumoru a pro hodnocení jeho hemodynamického dopadu. Pro přesnější diagnostiku je však kladen důraz na použití dalších zobrazovacích metod.