Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

PERIKARDIÁLNÍ VÝPOTEK A TAMPONÁDA JAKO MANIFESTACE STILLOVY CHOROBY DOSPĚLÝCH - KAZUISTIKA

P. Urban, M. Brůžková, M. Vácha, M. Čutková, T. Sattran, J. Haniš (Písek, České Budějovice)
Tématický okruh: Choroby myokardu a perikardu
Typ: Poster - lékařský, XXXIII. Sjezd ČKS

Úvod


Stillova choroba dospělých (AOSD) je vzácné systémové zánětlivé onemocnění, které je u dospělých pacientů obdobou systémové formy juvenilní idopatické artritidy. Postihuje nejčastěji osoby do 35 let věku, a typicky se manifestuje artritidou či artralgiemi, horečkami a nesvědivým, prchavým exantémem. V této kazuistice prezentujeme vzácnější, kardiální manifestaci Stillovy choroby dospělých s perikarditidou a objemným perikardiálním výpotkem.


Kazuistika


28letý muž byl odeslán k dovyšetření měsíc trvajících tupých bolestí na hrudi. Pacient neudával dušnost, otoky, kašel ani horečky, ale pozoroval stěhovavé bolesti velkých kloubů poslední 2 roky. Vstupně byly troponin i NT-proBNP v normě, avšak byla přítomna leukocytóza, elevace CRP, ferritinu i jaterních enzymů. Echokardiograficky byl zjištěn objemný perikardiální výpotek na hranici parametrů tamponády. Pacient byl připravován k perikardiocentéze, avšak pro nepříznivou distribuci výpotku od ní bylo upuštěno, a pacient byl zaléčen farmakologicky. Dále pak byla sonograficky zjištěna splenomegalie. Vzhledem k těmto nálezům pacient splnil Yamaguchiho kritéria pro diagnózu Stillovy choroby dospělých. Byl zaléčen kortikoidy společně s kolchicinem, byl nadále bez bolestí a mohl být propuštěn. Během jednoho měsíce také došlo k úplné regresi výpotku, a pacient zůstává ve sledování revmatologem.


Závěr a diskuse


Kardiální postižení jako perikarditida či myokarditida jsou vzácnějšími, ale popsanými formami manifestace AOSD, která by měla být zahrnuta do diferenciální diagnostiky perikardiálního výpotku. V diagnostice se nejčastěji užívá systém kritérií dle Yamaguchiho, a musí být vyloučeny jiné autoimunitní choroby (např. SLE či revmatoidní artritida) či malignita. Vzhledem k systémové zánětlivé povaze AOSD e v léčbě uplatňuje kortikoterapie, při recidivách pak metotrexát, inhibitory IL-1 a inhibitory IL-6.