Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

ANALÝZA EFEKTU RESYNCHRONIZAČNÍ LÉČBY V ZÁVISLOSTI NA VYBRANÝCH KLINICKÝCH A ECHOKARDIOGRAFICKÝCH PARAMETRECH

R. Praus, P. Pařízek, M. Tauchman, L. Haman, V. Bláha, P. Červinka (Hradec Králové)
Tématický okruh: Srdeční selhání, transplantace, oběhové podpory
Typ: Poster - lékařský, XXII. výroční sjezd ČKS

Cíl: Analyzovat efekt srdeční resynchronizační léčby (SRL) u podskupin pacientů s  ischemickou a neischemickou kardiomyopatií (KMP), se sinusovým rytmem (či stimulací síní) a fibrilací síní, s primoimplantací biventrikulárního stimulátoru (BS) a upgradem na BS a u pacientů s/bez průkazu komorové dyssynchronie před implantací.  
Metodika: 1 den před implantací, za 3 a 15 měsíců po implantaci byly hodnoceny: NYHA, kvalita života, 6-minutový test chůze. Kromě standardního echokardiografického vyšetření jsme hodnotili přítomnost komorové dyssynchronie.
Výsledky: Soubor zahrnoval celkem 143 pacientů, kterým byl na naší klinice implantován BS. U pacientů s neischemickou KMP (45 pacientů) jsme zaznamenali významně větší remodelaci LK (p < 0,0001) ve srovnání se skupinou ischemické KMP (89 pacientů). U pacientů se sinusovým rytmem (či stimulací síní) (92 pacientů) bylo pozorováno významné zmenšení tíže mitrální regurgitace (p < 0,05) po BS ve srovnání s pacienty s fibrilací síní (51 pacientů). Ve skupině nemocných upgradovaných na BS (31 pacientů) byla zjištěna větší remodelace PK (p = 0,001) ve srovnání se skupinou  primoimplantovaných (112 pacientů); v ostatních sledovaných parametrech se vybrané podskupiny nelišily. Ve skupině pacientů vstupně s průkazem komorové dyssynchronie (119 pacientů) bylo zjištěno významné zlepšení ve většině sledovaných parametrů, ve skupině vstupně bez dyssynchronie (24 pacientů) tyto pozitivní změny nebyly zaznamenány v žádném ze sledovaných parametrů.
Závěr: Zásadní rozdíl v efektu SRL jsme zaznamenali v podskupině pacientů vstupně s průkazem komorové dyssynchronie, kde bylo zjištěno významné zlepšení ve většině sledovaných parametrů ve srovnání s podskupinou vstupně bez dyssynchronie. V ostatních vybraných podskupinách byl zjištěn srovnatelný efekt, rozdíly jsme nalezli pouze v některých  echokardiografických parametrech.