JE SCHŮDNÁ DESENZIBILIZACE PACIENTŮ S ALERGIÍ NA KYSELINU ACETYLSALICYLOVOU PŘI IMPLANTACI KORONÁRNÍHO STENTU?
Úvod: Část pacientů, kteří nutně potřebují duální antiagregační léčbu má anamnézu alergie na kyselinu acetylsalicylovou (ASA). Nepodání ASA u nemocných po implantaci koronárního stentu může mít katastrofické následky. Je známo, že v těchto závažných situacích je možno provést rychlou desenzibilizaci k ASA.
Cíl: Otestovat možnost provedení rychlé desenzibilizace nemocných s alergií na ASA s následnou dlouhodobou duální antiagregační léčbou po implantaci koronárního stentu.
Metody: k desenzibilizaci jsme podávali ASA per os v postupně, geometrickou řadou navyšované dávce, od velmi nízké až po terapeutickou (1,2,4,8,16,32,64,100 mg) v pravidelných intervalech 30 min. Nemocní byli sledováni během aplikace ASA a ještě 3 hod po jejím ukončení s ohledem na možný výskyt alergických projevů. Byla provedena 6 měsíční telefonická kontrola.
Výsledky: V r. 2013 jsme na klinice zachytili 4 pacienty s alergií na ASA (ve 2 případech bronchospasmus), u kterých byla indikována implantace koronárního stentu,2 z nich měli akutní koronární syndrom. Desenzibilizace byla provedena na 2x koronární jednotce a 2x v ambulanci. U všech 4 nemocných bylo nasazení ASA úspěšné, bez alergických projevů, či jiných komplikací. Nebyly pozorovány žádné alergické reakce během 6 měsíčního sledování.
Závěr: Krátká, 4 hodiny trvající desenzibilizace umožňuje nasazení terapeutické dávky ASA u většiny nemocných indikovaných k implantaci stentu a s alergií na ASA.