RECIDIVUJÍCÍ TAKOTSUBO KARDIOMYOPATIE U MUŽE – KAZUISTIKA
Úvod: Takotsubo kardiomyopatie je reverzibilní formou dysfunkce levé komory srdeční s nejčastěji midventrikulární a apikální hypo- až akinezou; vyskytuje se především u postmenopauzálních žen po expozici stresu.
Popis případu: 70letý muž byl hospitalizován pro bolesti na hrudi s elevací srdečního troponinu a s negativními vlnami T na přední stěně na EKG, selektivní koronarografie neprokázala významnou stenózu věnčitých tepen. Ventrikulograficky jsme stanovili normální funkci levé komory s akinézou hrotu a přilehlých segmentů. S odstupem tří měsíců nebyla na vyšetření magnetickou rezonancí porucha kinetiky patrna ani nebyly známky pozdního sycení gadoliniem. Takto byla potvrzena počáteční suspekce na Takotsubo kardiomyopatii.
O rok později došlo k recidivě kardiomyopatie. Příznakem byly opět bolesti na hrudi s elevací srdečního troponinu. Koronarografie neprokázala významný nález na koronárních tepnách, levostranná ventrikulografie zobrazila aneurysma hrotu a přilehlých segmentů se středně těžkou dysfunkcí levé komory. Již s odstupem 10 dní nebyla na vyšetření magnetickou rezonancí srdce patrna porucha kinetiky či funkce levé komory ani nález pozdního sycení gadoliniem.
Závěr: V prezentovaném případě došlo k vzácné recidivě kardiomyopatie u muže. Ti tvoří pouze 10% nemocných s touto diagnózou. Obecně dochází k recidivě kardiomyopatie v 5-10% případů.
Mechanismy vedoucí k rekurenci kardiomyopatie nebyly objasněny. Výsledky výzkumu patofyziologie Takotsubo kardiomyopatie svědčí pro aktivaci mozkových autonomních center s receptory pro estrogen, které spouštějí kaskádu dějů s vyplavením katecholaminů. Přítomnost estrogenových receptorů vysvětluje dominantní výskyt kardiomyopatie u postmenopauzálních žen. Tato „estrogenová hypotéza“ však nevysvětluje rozvoj Takotsubo kardiomyopatie u mužů.