ENDOVASKULÁRNÍ ŘÍZENÁ HYPOTERMIE, NAŠE ZKUŠENOSTI Z PRAXE
Úvod: Mírná terapeutická hypotermie patří dnes k základním postupům u nemocných po kardiopulmonální resuscitaci pro srdeční zástavu. Přesná a rychlá regulace Thermogard (Alsius, USA) umožňuje okamžitou kontrolu teploty pacienta. Odezvou pacientovy teploty a teploty z katetru se vytvoří regulační systém, který okamžitě reaguje na teplotní změny menší než 0,1 °C. Principem systému Thermogard je zavedení speciálního centrálního žilního katetru do dolní duté žíly a jeho připojení k řídící jednotce. Na které se nastaví požadovaná teplota a rychlost, jenž požadovanou teplotu chceme dosáhnout. Při dosažení cílové teploty systém tuto teplotu nemocného automaticky udržuje pomocí uzavřeného okruhu s fyziologickým roztokem. Cílem této metody je u pacientů po oběhové zástavě (i.) snížit teplotu jádra na cílových 32-34 °C, (ii.) udržování této cílové teploty po dobu 12-24 hodin, (iii.) postupné, řízené ohřívání a zabránění následné reaktivní hypertermii.
Metodika: V našem sdělení, bychom se rádi zaměřili na výhody, nevýhody, indikace a komplikace, které tato metoda sebou přináší. Soubor je tvořen nemocnými, u nichž tato metoda byla aplikována. Přístroj používáme od května 2008 .
Výsledek: Touto metodou bylo od roku 2008 – 8/2013 ošetřeno celkem 151 nemocných, z toho 93 pacientů (61%) skončilo bez neurologického deficitu či s lehkou encefalopathií, 21 pacientů (14%) mělo těžkou encefalopathii a 37 pacientů (25%) zemřelo.
Závěr: Endovaskulární řízená hypotermie je metoda jednoduchá nejen na zavedení, ale především na ovládání a řízení tělesné teploty ve všech fázích léčby mírnou hypotermií, čímž výrazně usnadňuje práci ošetřujícímu personálu, a umožňuje tak soustředit se na další aspekty intenzívní péče o kriticky nemocného. Tato metoda ve srovnání s použitím konvenčních ochlazovacích postupů je účinnější. Dle našeho názoru velmi komfortní.