KOMPLEXNÍ VYŠETŘENÍ KORONÁRNÍ FYZIOLOGIE U PACIENTŮ BEZ OBSTRUKCE EPIKARDIÁLNÍCH TEPEN
Angina pectoris bez obstrukce koronárních tepen (ANOCA) je častý nález u pacientů s bolestmi na hrudi, v jehož patofyziologii se uplatňují zejména dva mechanismy – strukturální nebo funkční poškození mikrocirkulace, či funkční poškození epikardiálních tepen, případně jejich kombinace.
Diagnostické možnosti zahrnují kromě selektivní koronarografie s měřením frakční průtokové rezervy k vyloučení epikardiálního strukturálního postižení, koronární termodiluci (bolusovou, či kontinuální) hodnotící strukturální mikrovaskulární postižení a acetylcholinové (Ach) testování koronární vazoreaktivity k vyloučení epikardiálního a mikrovaskulárního vazospasmu.
Na našem pracovišti jsme zavedli protokol komplexního funkčního koronárního vyšetření s kontinuální termodilucí a Ach testováním, kterým jsme do února 2025 vyšetřili 15 pacientů s ANOCA - 67 % žen, medián věku 62,5 let [22-78]. Potvrzenou mikrovaskulární dysfunkci měla 1 pacientka (6,7 %), 2 pacienti (13,3 %) měli hraniční nález (CRF 2,0-2,5 s MRR > 2,1). Pozitivní Ach testování mělo 6 pacientů (40 %) - 4 pacienti epikardiální vazospasmus (26,7 %) a 2 pacienti mikrovaskulární spasmus (13,3 %). U všech pozitivně testovaných pacientů došlo po cílené úpravě medikace k zmírnění symptomů - průměr Seattle Angina Quastionaire (SAQ) vstupně 59,59 b. a na měsíční kontrole 79,07 b., tedy o 32,7 % . V našem souboru jsme z potenciálních nežádoucích událostí pozorovali bradykardii při Ach testování u 3 pacientů (42,8 %, vždy tranzientní a asymptomatická) a paroxysmus fibrilace síní při Ach testování u 1 pacienta (14,2 %, asymptomatický, promptně farmakologicky vertováno propafenonem), všechna vyšetření byla provedena radiálním přístupem.
Komplexní funkční koronární vyšetření je nezbytné k přesné endotypizaci pacientů s ANOCA a potenciálně přínosné v jejich cílené terapii.
