Cardio 365 - introductory page
not logged  
Change language:    

NAŠE ZKUŠENOST S ENDOVASKULÁRNĚ ŘÍZENOU SYSTÉMOVOU HYPOTERMIÍ U NEMOCNÝCH PO SRDEČNÍ ZÁSTAVĚ

K. Ledererová, J. Myšková, A. Křížová, I. Bártová, J. Pánková, P. Ošťádal (Praha)
Topic: Acute conditions in cardiology
Type: Presentation - nurses, 18th CSC Annual Congress

ÚVOD. Léčebná hypotermie je účinnou neuroprotektivní metodou u nemocných po zástavě srdeční. K jedné z nejnovějších technik, které slouží k navození a udržování hypotermie, patří endovaskulární systémy.

SOUBOR A METODY. Analyzovali jsme soubor 24 nemocných ošetřených endovaskulárním systémem pro řízenou hypotermii Thermogard (Alsius, USA) na našem pracovišti. Tento přístroj automaticky reguluje teplotu fyziologického roztoku, proudícího v uzavřeném okruhu speciálního centrálního žilního katétru, a tím zvyšuje nebo snižuje tělesnou teplotu pacienta na uživatelem nastavenou hodnotu.

VÝSLEDKY. Při použití této metody (většinou v kombinaci s intravenózním podáním chladného fyziologického roztoku) jsme dosahovali cílové teploty 33°C průměrně za 1,5 hodiny. Jen u dvou nemocných došlo během udržování hypotermie ke krátkodobému vychýlení teploty tělesného jádra z rozmezí 32-34 ºC. Normalizace teploty byla dosahována průměrnou rychlostí ohřívání 0,16 °C za hodinu. U všech nemocných se podařilo udržet normotermii  i v následujících 24 hodinách. Z uvedeného souboru 24 pacientů;  15 nemocných přežilo 30-ti denní sledování bez poškození mozku, 4 pacienti přežili se známkami těžké encefalopatie a 5 nemocných zemřelo.

ZÁVĚR. Použití systému pro endovaskulární řízenou hypotermii je relativně jednoduché, rychlé a systém udržuje velmi přesně nastavenou tělesnou teplotu. Lze předpokládat, že se tyto vlastnosti mohou příznivě odrazit i ve zlepšení další prognózy takto léčených nemocných.