MYXOM A MOŽNÁ VZÁCNÁ EMBOLIZACE DO KORONÁRNÍCH TEPEN
Úvod :
Klinické manifestace myxomu představují v 90% případů nespecifické systémové projevy, v 50% případů systémové embolizace do mozku (u levostranných srdečních myxomů), dále symptomy z intrakardiální obstrukce, vertigo, prekolapsy či náhlou smrt. Mohou napodobovat autoimunitní onemocnění pojiva, typické jsou subfebrilie, úbytek na váze, zvýšená sedimentace, anemie, únava, slabost. Vzácně může dojít i k embolizacím do koronárních tepen.
Kasuistika :
Předkládáme případ 64-letého nemocného přijatého na oddělení akutní kardiologie pro
levostranné srdeční selhání. Podle dostupných údajů prodělal non Q IM laterální stěny před 8 měsíci, byl urgentně katetrizován s nálezem pravděpodobně embolizačního uzávěru koronární tepny, řešeného přímou koronární intervencí s implantací metalických stentů. Měl provedené transthorakální echokardiografické vyšetřemí (TTE), které však bylo špatně hodnotitelé při horší vyšetřitelnosti.
Při příjetí byl vyšetřen TTE s podezření na srdeční myxom. Doplněné jícnové echokardiografické vyšetření (TEE) potvrdilo nález květákovitého srdečního tumoru velikosti 42x50mm vycházejícího z levé síně. Útvar v diastole prominoval do levé komory. Mitrální anulus byl již dilatován. Pacienta jsme urychleně kompletně předoperačně vyšetřili.
Byla provedena exstirpace tumoru a plastika mitrální chlopně. Histologické vyšetření potvrdilo diagnózu myxomu. Kontrolní TEE po šesti měsících prokazuje příznivý nález na mitrální chlopni, bez známek recidivy srdečního tumoru.
Závěr : Na srdeční myxom je nutno myslet také u pacientů s nespecifickými obtížemi jako je únava, slabost, dlouhodobě zvýšená sedimentace bez nálezu infekčního fokusu.U pacientů s absencí rizikových faktorů ischemické choroby srdeční a suspekcí na embolizační uzávěr
věnčitých tepen je vhodné zvážit provedení TEE, které patří mezi hlavní diagnostické metody srdečního myxomu.