BISFOSFONÁTY A PROGRESE AORTÁLNÍ STENÓZY: PILOTNÍ PŘEHLED
Hypotéza: Dominantním rysem progrese aortální stenózy (AS) je kalcifikace. Kalcifikace aortální chlopně je spojena s poruchou regulace kalcium-fosfátového metabolismu, popsána byla i asociace osteoporózy s kalcifikací aortální chlopně. Bisfosfonáty patří k základním preparátům v léčbě osteoporózy. V experimentu bisfosfonáty brání arteriální kalcifikaci a kalcifikaci aortální chlopně. Hypoteticky by tedy mohly příznivě ovlivnit i průběh AS.
Metody: Provedli jsme retrospektivní analýzu konsekutivních pacientů s kalcifikující AS (střední transaortální gradient ≥10 mm Hg) a dvěma echokardiografickými vyšetřeními provedenými v rozmezí více než 8 měsíců. Pacienti byli rozděleni do 2 skupin: skupina pacientů léčených bisfosfonáty pro osteoporózu a skupina bez této terapie. Porovnali jsme změnu středního a maximálního gradientu za rok mezi oběma skupinami.
Výsledky: Zařadili jsme celkem 113 pacientů s AS (54% mužů, věk 68±10 roků), z nich 28 bylo léčeno bisfosfonáty . Ve skupině léčené bisfosfonáty bylo více žen (75 vs 38 %, p<0.001), a nižší počáteční gradient na aortální chlopni (max. transaortální gradient 32±28 vs 48±25 mmHg, p<0.001) oproti kontrolní skupině. Ve skupině léčené bisfosfonáty byl nižší rozdíl transaortálního gradientu za rok oproti kontrolní skupině (max. 1.3±5.6 vs 4.0±6.1 mmHg za rok , p=0.020, střední 0.1±3.3 vs 1.9±4.5 mmHg za rok, p=0.013) . Tento rozdíl je statisticky významný i po adjustaci na vstupní transaortální gradient (OR 0.87, 95% CI 0.77-0.98).
Závěr: V naší pilotní studii u pacientů s kalcifikující AS a zachovanou funkcí ledvin byla progrese hemodynamické obstrukce pomalejší ve skupině pacientů s osteoporózou léčených bisfosfonáty než u pacientů bez známé osteoporózy a bez léčby bisfosfonáty. Pro další výzkum efektu bisfosfonátů na AS je třeba prospektivní studie.
Podpořeno grantem IGA MZ NR/8306-5