ALGORITMUS K URČENÍ POLOHY PRAVOKOMOROVÉ ELEKTRODY KARDIOSTIMULÁTORU Z RTG SNÍMKŮ
Úvod: Umístění pravokomorové elektrody trvalého kardiostimulačního systému může ovlivňovat prognózu pacientů. Obrazová databáze rentgenových snímků naší nemocnice by umožnila retrospektivní zhodnocení pacientů, jimž byl kardiostimulátor implantován před více než 10 lety. Zatím není zavedena standardizovaná metodika k určování polohy elektrody z těchto snímků. Proto jsme vytvořili vlastní algoritmus, který jsme validovali pomocí bočních RTG projekcí (RAO, LAO).
Metodika: V současné době máme k dispozici informace o pozici stimulační elektrody ze skiaskopických obrazů v pravé (RAO) a levé šikmé (LAO) projekci ukládaných na konci implantačního výkonu. Ty pak můžeme korelovat s RTG snímky v předozadní (AP) a laterální (LL) projekci provedenými nejméně 24 hod po implantaci. Tato data byla využita k vytvoření algoritmu umožňujícího určení polohy pravokomorové elektrody z RTG snímků v LL a AP projekci. Tento algoritmus jsme poté validovali na souboru 200 pacientů (100 s elektrodou v hrotu a 100 s elektrodou v septu dle implantujícího lékaře). Polohu elektrody určovali 4 hodnotitelé – 2 lékaři v přípravě a 2 zkušení arytmologové z RTG snímků v AP a LL projekcích bez znalosti skutečné polohy. Rozlišovala se poloha v apexu nebo v septu pravé komory. Výsledky byly poté korelovány s pozicí elektrody dle RAO a LAO projekcí.
Výsledky: Při využití vytvořeného algoritmu byla poloha elektrody správně určena v X1 92,7%, X2 87,5%, X3 93% a X4 88,5% hodnocených RTG obrazů. V nesprávně hodnocených případech docházelo nejčastěji k záměně umístění elektrody ve středním a hrotovém septu.
Závěr: Nově navržený algoritmus lze využit s určitou spolehlivostí k hodnocení polohy elektrody. Jeho přesnost klesá v případě pozice v hrotové části septa.