Cardio 365 - introductory page
not logged  
Change language:    

ABLACE PRAVIDELNÝCH SUPRAVENTRIKULÁRNÍCH ARYTMIÍ S VYLOUČENÍM SKIASKOPIE

A. Bulava, J. Haniš, D. Sitek, J. Tesařík (České Budějovice)
Topic: Heart rhythm disorders
Type: Presentation - doctors, XXX. výroční sjezd ČKS

Úvod: Použití speciálních zobrazovacích systémů (3D mapování) umožnilo v posledních letech simultánní vizualizaci diagnostických a ablačních katétrů. Jejich zobrazení od počátku inzerce do těla pacienta až po pohyby v samotném srdci může významně redukovat skiaskopickou zátěž.
Metodika a cíle: Zhodnotit průběh výkonu, komplikace a roční sledování u pacientů s dokumentovanou pravidelnou supraventrikulární tachykardií (SVT) podstupující radiofrekvenční katétrovou ablaci (RFA) při vyloučení skiaskopie ve srovnání s konvenčním přístupem. Ve studii byli pacienti s typickým flutterem síní (FLS) a AV nodální reentry tachykardií (AVNRT) randomizováni do větve konvenčního přístupu při provádění RFA (X+ skupina) a do větve, kdy nebylo použití skiaskopie primárně přípustné (X- skupina) a pohyb katétrů byl sledován za pomoci 3D vizualizace systémem Ensite™Precision™(Abbott, St.Paul, USA).
Výsledky: V každé skupině bylo zařazeno 50 pacientů (60% mužů), kteří se nelišili v základních klinických charakteristikách. Délka výkonu se mezi skupinami nelišila (42±12 min vs. 44±16, p=0,27). Rovněž tak se nelišil počet RF aplikací ani celková doba aplikace RF energie potřebná k odstranění arytmie. Kompletní eliminace skiaskopie se v X- skupině zdařila u 47 ze 50 pacientů (97%) během diagnostické části RFA, resp. u 49 z 50 pacientů (98%) během vlastní ablace. Průměrná dávka a skiaskopický čas ve skupině X+ naopak činila 4541±3986 mGy.cm2, resp. 2,8±2,7 min (p<0,001 ve srovnání s X- skupinou). Počty akutních komplikací (do 30 dnů po výkonu) a recidivy původních arytmií byly v období následujících 12 měsíců sledování v obou skupinách byly srovnatelné.
Závěr: Exkluze skiaskopie během RFA konvenčních pravidelných SVT nevede k prodloužení doby výkonu nebo k zvýšenému počtu komplikací a úspěšnost takto provedených ablací je srovnatelná s konvenčním přístupem za použití skiaskopie.