Cardio 365 - introductory page
not logged  
Change language:    

VYUŽITÍ VR V PŘEDOPERAČNÍ PŘÍPRAVĚ V KARDIOLOGII

J. Hečko, J. Chovančík, M. Hudec, R. Špaček, R. Neuwirth, J. Januška, O. Jiravský (Třinec)
Topic: Interventional cardiology
Type: Ústní sdělení - technik, XXX. výroční sjezd ČKS

Cíl: Prezentace využívání technologie virtuální reality v kardiologii, zvláště při výkonech nekoronárních intervencí, elektrofyziologie a přípravě pro stereotaktickou radioradiochirurgii.

Úvod: Konvenční zobrazovací metody (CT, MR, UZV a skiaskopie) jsou standardem při předoperační přípravě a perioperačních procedurách. Technologie virtuální reality (VR) vnáší do těchto procesů nový vjem. Hlavním parametrem je rozšíření zobrazení dvoudimenzionálních obrazů na třetí rozměr. Při tomto zobrazení dochází k lepší prostorové orientaci a tím i zafixování vztahu struktur do mozku operatéra. Tím dojde k lepšímu porozumění cílené oblasti, která podléhá místa intervence. Využití VR zkracuje dobu výkonu, kvalitu, snižuje ionizační záření během intervence a zvyšuje bezpečnost pacienta.

Metodika: Při výkonech nekoronární intervence chlopenních či zkratových vad a elektrofyziologických výkonech se provádí rozšířená příprava s využitím VR. Zvláště v kombinaci s vrozenými srdečními vadami je využití této technologie standardem. K přípravě je využíván Medical Imaging XR v prostředí Medical Holodeck a 3D Slicer s Virtual Reality modulem. V případě vlastních aplikací je využívána platforma Unity. Software Medical Holodeck je vhodný i pro edukaci. Postup je využití dostupných Dicom dat a integrace do software. Všechny platformy dovolí pracovat i se segmenty z medicínských dat.

Závěr: Využití virtuální reality v předoperační přípravě pro provedení nekoronárních intervencí a elektrofyziologických výkonů je technicky možná a rychlá inovace stávajících postupů. Přináší zvýšení bezpečnosti pacienta, urychlení a zkvalitnění výsledku intervence. Metoda může být do budoucna využívaní jako běžný standard pro velkou část výkonů v kardiologii, ale i v dalších intervenčních oborech.

Klíčová slova: Virtuální realita, předoperační příprava, nekoronární intervence, elektrofyziologie