VYUŽITÍ MR (HOLOLENS 2.0) PŘI INTERVENČNÍCH VÝKONECH – PRVNÍ ZKUŠENOSTI
Cíl: Prezentace metodiky využívání smíšené reality, s využitím Hololens 2.0, při výkonech nekoronárních intervencí a elektrofyziologie v perioperační proceduře za sterilních podmínek.
Úvod: Využití mixované reality během výkonu otevírá dveře novým možnostem operatéra. Vedle možnosti adHoc procházeních dat ze segmentace před výkonem, nebo surových DICOM dat, je možnost spojení reálného a grafického objektu s nahlédnutím in vitro do pacienta. Se zobrazovanými daty může lékař manipulovat a prohlížet struktury. Další oblast nabízí i dynamické zobrazení medicínských dat i možná integrace reálného objektu se zobrazovaným. Další možnosti je vzdálená a reálná konzultace, komunikace či podpora. I přes omezenou výpočetní sílu a nedostupností aplikací jsme nalezli řešení a první výkony jsou již prováděny.
Metodika: Na rozdíl od VR, která zaslepí zorné pole a neumožňuje Hand Tracking využíváme Hololens 2.0 během nekoronárních intervencí a elektrofyziologických výkonech za sterility přímo na sále. Na pacienta je technikem namergován 3D objekt z DICOM snímků. Jsou připravena i doplňková data, které by operatér využil. Vše je vytvořeno v Unity, kde dochází ke zpracování dat a ty jsou promítány lékaři živě, kdy má možnost interakce. V případě akutního stavu s nutností nových materiálů (dokumentace, laboratoř či vzdálená konzultace), jsou materiály poskytnuty operatérovi bez nutnosti opuštění sálu, či porušení sterility.
Závěr: Využití MR přináší rychlou a efektivní podporu při výkonu. Hlavní přínosem je však zobrazení vnitřních anatomických struktur v pacientovi, aniž by byla provedena intervence. Budoucím cílem je schopnost zobrazení katétru live během katetrizačního výkonu tak, aby se minimalizovala, či zcela odstranila nutnost využití skiaskopie během intervencí.
Klíčová slova: Rozšířená realita, perioperační podpora, Hololens 2.0, nekoronární intervence,