Cardio 365 - introductory page
not logged  
Change language:    

SPEKTRÁLNÍ BIOIMPEDANCE PRO MĚŘENÍ BIOELEKTRICKÝCH ZMĚN V NÁVAZNOSTI NA BLOKÁDU GANGLION STELLATUM V KARDIOLOGICKÝCH INDIKACÍCH

T. Kubát, R. Špaček, D. Oczka, M. Schmidt, R. Jaroš, M. Penhaker, O. Jiravský (Třinec, Ostrava)
Topic: Heart rhythm disorders
Type: Poster - technik, XXX. výroční sjezd ČKS

Úvod:
Anestetická blokáda ganglion stellatum je v současné době zkoumanou metodikou v kardiologii. Dokáže přispět k potlačení bolestí pro refrakterní angině pectoris. Velmi pečlivě se zkoumá vliv blokády v algoritmu léčby maligní bouře.
Klíčovým problém blokády je absence široce akceptovaného endpointu výkonu definujícího technický úspěch.
Cíl:
Využít metodu spektrální bioimpedance při hledání změn bioelektrických vlastností tkáně po blokádě stellata ve snaze nalézt prakticky využitelný endpoint výkonu.

Metodika a soubor:
K měření biompedance je použit spektrální analyzátor Sciospec ISX 3-mini. Pro měření bylo navrženo rozložení elektrod. Toto zapojení je použito z důvodu nalezení odpovědi, zda se projeví rozdíl bioimpedančních vlastností tkáně v závislosti na straně opichu ganglion stellatum. Bioimpedance je měřena v širokém frekvenčním spektru od 1 do 500 kHz. Stěžejní hodnota, která je aktuálně sledována je fázový úhel měřených signálů a změna této hodnoty po opichu ganglion stellata. Předpokládáme, že změna fázového úhlu by do budoucna mohla poskytovat informaci, zda byl opich ganglion stellata úspěšný. Metodika měření se stále vyvíjí s ohledem na minimalizaci vzniku rušivých artefaktů. Ve spolupráci s VŠB-TUO vyvíjen software s uživatelským rozhraním.

Závěr:
Ultrazvukem navigovaná blokáda ganglion stellata je stále metodikou ve fázi výzkumu. Měřitelný endpoint by do budoucna mohla představovat právě změna fázového úhlu. První naměřená data ukazují, že u měřených pacientů dochází po opichu ganglion stellata ke změnám fázového úhlu. Aby bylo možné potvrdit hypotézu, že po opich ganglion stellata dojde ke změně fázového úhlu, je potřeba provést měření na větším počtu pacientů v rámci klinické studie a zamezit vzniku rušivých artefaktů, které by měly vliv na výsledky měření. Jako velice významný artefakt, který může mít významný vliv.