DISTRIBUCE HODNOT AUTOMATICKY MĚŘENÉ ŠÍŘE QRS KOMPLEXU U KANDIDÁTŮ IMPLANTACE ICD
Cíl:
Posoudit distribuci hodnot automaticky měřené šíře QRS komplexu u kandidátů implantace ICD.
Soubor a metodika:
Do souboru byli zařazeni pacienti, kteří podstoupili primoimplantaci ICD ve FN Plzeň v letech 2017-2021 pro ICHS, nebo dilatační kardiomyoaptii (DKMP). Vyloučeni byli následující nemocní: s koincidencí ICHS a DKMP jako základní diagnózou, jednalo-li se o upgrade z kardiostimulátoru, s nedostupným dostatečně kvalitním digitálním záznamem EKG před implantací, s více než 1 aberovaným QRS v záznamu. Takto byla získána EKG 407 pacientů.
Výsledky:
EKG křivky byly pořízeny na přístrojích Mortara (299 na ELI350, 98 na ELI380, 10 na ELI250). V primární prevenci (PP) bylo k implantaci indikováno 113 nemocných s DKMP a 177 s ICHS, v sekundární (SP) 24 s DKMP a 93 s ICHS. Distribuce hodnot šíře QRS byla ve skupině ICHS-PP i ICHS-SP unimodální (p pro jinou než unimodální distribuci 0,316). U nemocných v DKMP-PP skupině byla bimodální (p = 0,012), v DKMP-SP byl nevýznamný trend (p = 0,076). Nemocní s DKMP-PP a DKMP-SP dohromady měli bimodální distribuci (p = 0,002 – viz obr.). Hranice mezi distribucemi byla v pásmu 139-142 ms (tyto hodnoty se v souboru nevyskytly). Pod touto hranicí by morfologická kritéria bloku levého raménka Tawarova (BLRT) splnili 2 pacienti s nejširším QRS (137 a 138 ms). Nad touto hranicí mělo 8 pacientů blok pravého raménka Tawarova, u ostatních by byla morfologie QRS v běžné klinické praxi hodnocena jako BLRT, i když jednotlivá kritéria byla splněna v různé míře.
Závěr:
Distribuce hodnot šíře QRS u nemocných s DKMP svědčí pro kvalitativní změnu spojenou s raménkovým blokem. Hranice raménkového bloku byla v pásmu 137-142 ms, skutečná hodnota bude ale nižší, protože přístroje Mortara podle předchozích studií měří QRS o 5-7 ms širší, než jiné přístroje. Současně se ukazuje, že spolehlivá morfologická kritéria pro BLRT nemáme.