SRDEČNÍ LIPOM
Úvod: Primární srdeční nádory jsou vzácné. Lipom je benigní primární opouzdřený nádor srdce tvořený zralými tukovými buňkami. Nejčastěji se vyskytuje v srdečních síních či komorách (většinou v LK a PS), méně často pak v perikardu, zřídka v myokardu a vzácně postihuje více srdečních struktur. Klinicky jsou dlouho němé a symptomy se objevují v závislosti na lokalizaci, velikosti nádoru a rozsahu postižení srdečních struktur. Nejčastějšími symptomy jsou únava, palpitace, dušnost, bolesti na hrudi, synkopa či náhlá smrt (při obstrukci srdečních oddílů či koronární tepny).
Kazuistika: 50 letá pacientka vyšetřovaná pro palpitace, atypické bolesti na hrudi a námahovou dušnost byla odeslaná na naše pracoviště ke koronarografii. Při echokardiografickém vyšetření byl zjištěn ovoidní útvar vycházející ze střední části laterální stěny LK vyklenující se do její dutiny. Systolická funkce LK byla v normě a chlopně byly bez významných vad. Vzhledem k tomuto nálezu byla doplněna MRI srdce, která potvrdila tumor velikosti 32x30x36 mm prostupující celou šíři stěny LK propagující se intraventrikulárně a do perikardu tvořený tukovou tkání – lipom. Provedená SKG byla s nálezem nevýznamné aterosklerózy, Holter ekg bez arytmií. Nález byl prezentován na kardiochirurgickém semináři a byl doporučen konzervativní postup. Během prvního roku byly provedeny 2 kontrolní MRI vyšetření a 4 kontrolní echokardiografická vyšetření se stacionárním nálezem a Holter ekg bez arytmií. Dále byla pacientka předána do péče obvodního kardiologa.
Závěr: Srdeční lipomy lze řešit konzervativně. Chirurgické řešení je nutné pokud způsobují arytmie, embolizační komplikace, obturují koronární tepny nebo srdeční oddíly.