POROVNÁNÍ STANOVENÍ LDL-CHOLESTEROLU PŘÍMOU A NEPŘÍMOU METODOU
Koncentrace LDL-cholesterolu v krvi pacienta je klíčovým parametrem při léčbě poruch metabolismu lipidů a ovlivňování kardiovaskulárního rizika. Aktuálním tématem je proto volba optimálního způsobu stanovení LDL-cholesterolu.
Cílem práce bylo porovnat výsledky stanovení LDL-cholesterolu přímou a nepřímou metodou a vyjádřit se k tomu, zda se liší, či nikoliv. Dalším cílem bylo identifikovat faktory, které by mohly vést k rozdílným výsledkům.
Výzkum probíhal v laboratoři společnosti SYNLAB v Plzni. U dvou set dospělých jedinců (112 mužů a 88 žen, ve věku od 19 do 88 let), u kterých indikující lékař požadoval stanovení základního lipidového panelu (celkový cholesterol (CH), HDL-CH, LDL-CH, triglyceridy (TG)), byl LDL-CH stanoven přímo i nepřímo. Přímé stanovení bylo provedeno na biochemickém analyzátoru Beckman Coulter AU480 setem téže firmy, nepřímé stanovení výpočtem pomocí Friedewaldovy rovnice.
Průměrná koncentrace LDL-CH naměřená přímou metodou byla 3,65 ± 0,96 mmol/L (medián = 3,55), zatímco výpočtem 3,24 ± 1,08 mmol/L (medián = 3,10). Rozdíl byl statisticky významný (p < 0,001).
Korelace dle Pearsona odhalily, že rozdíl mezi výsledky LDL-CH získanými přímým měřením a výpočtem (delta LDL) nejvýrazněji koreluje s koncentrací TG (R = 0,91; p < 0,001).
Pacienty jsme následně rozdělili do podskupin podle koncentrace TG a zjistili, že pouze u podskupiny s hladinou TG < 1 mmol/L se hodnoty LDL-CH získané oběma způsoby nelišily. U vyšších hladin TG poskytoval výpočet nižší hodnotu LDL-CH než přímé stanovení. Rozdíl mezi oběma způsoby stanovení se zvyšoval s rostoucí koncentrací TG.
Přímé stanovení LDL-CH poskytuje u většiny dospělých jedinců vyšší hodnotu LDL-CH než stanovení nepřímé. Jednoznačně klinicky významný rozdíl (> 10 %) je při koncentraci TG nad 3 mmol/L.