Cardio 365 - introductory page
not logged  
Change language:    

SUBAKUTNÍ TROMBÓZA V.SUBCLAVIA L.SIN JAKO PRVNÍ PŘÍZNAK DOSUD NEDIAGNOSTICKOVANÉ HEMATOLOGICKÉ MALIGNITY.

F. Kováčik, M. Hutyra , J. Přeček, M. Rada, A. Smékal, M. Táborský, P. Heinc (Olomouc)
Topic: Varia
Type: Poster - doctors, XXX. výroční sjezd ČKS

Cíl: Akutní leukemie patří k nádorových onemocněním krvetvorby. Vyznačují se nekontrolovanou proliferací a kulmulaci leukemických blastů v kostní dřeni i v periferní krvy. Incidence v dospělé populaci se pohybuje od 1,2 do 15 případů na 100 tisíc v zavislosti na věku a typu leukémie. Příznaky jsou pestré, od únavy, dušnosti, krvácení, chudokrevnosti, tvorby hematomů, až po recidivující infekce, lymfadenopatie a trombotické projevy.

Kazuistika: 25 letý muž dosud zdravý, bez sledovaných interních nemocí. Začátkem roku přivezen v doprovodu rodiny do angiologické ambulance pro tři týdny pomalu progredující jednostranný bolestivý otok levé horní končetiny, celkovou únavu. Ultrazvukově byla diagnostikovaná subakutní hluboká žilní trombóza v. subclavia a jedné větve vv. brachiales. Dále byly nalezeny vicečetné uzliny maligního vzhledu supraklavikulárně a podél svazku cévniho kaudálně. V krevním obrazu byla leukocytóza s nálezem blastů. Pacient byl zajištěn terapeutickou dávkou LMWH a odeslán na hemato-onkologickou kliniku k došetření. Zde byla diagnostikovaná akutní lymfoblastická leukemie.
Byla zahájená intenzivní léčba, po 2. cyklech konsolidační chemoterapie byla provedena alogenní transplantace krvetvorných kmenových buněk. Dle dokumentace bylo dosazeno kompletní remise onemocnění.

Závěr: Žilní tromboembolizmus je vemi často spojený s maligním onemocněním. V době diagnózy žilní trombózy má až 20% pacientů v anamnéze maligní onemocnění nebo nebylo dosud nediagnostikované. Prevalence žilního tromboemolizmu u leukémii se pohybuje kolem 20%. Prognóza akutní lymfoblastické leukemie je velmi variabilní a závisí na mnoha faktorech. Kompletní remisi u dospělé populaci se daří dosáhnout v závislosti na rizikové stratifikaci asi u 80-90 %, ale vzhledem k častým relapsům je dlouhodobého přežití jen 50-60 % těchto nemocných.