MULTISYSTÉMOVÝ ZÁNĚTLIVÝ SYNDROM DOSPĚLÝCH (MULTISYSTEM INFLAMMATORY SYNDROME IN ADULTS - MIS-A) NA KARDIOLOGICKÉ JEDNOTCE INTENZIVNÍ PÉČE. KAZUISTICKÉ SDĚLENÍ
Úvod: V dubnu 2020 byl v rámci pandemie nemoci COVID19 poprvé pojmenován multisystémový zánětlivý syndrom u dětí (Multisystem Inflammatory Syndrome in Children, MIS-C), přicházející do čtyř týdnů po infekci virem SARS-CoV-2, projevující se závažným postižením více orgánových systémů. S narůstajícím povědomím o této nosologické jednotce přibývalo i mladších dospělých pacientů se stejnou nebo velmi podobnou symptomatologií označovanou jako MIS-A. Přesná patofyziologie MIS-A/C není t.č. známa, pravděpodobně však zahrnuje přehnanou zánětlivou odpověď a dysregulaci na úrovni protilátkami-zprostředkované imunitní odpovědi.
Kazuistika: Popisujeme případ 29letého pacienta, sledovaného pouze pro astma bronchiale, který byl v den příjmu 19 dní od pozitivního PCR testu s průkazem infekce SARS-CoV2.
Pacient přichází do nemocnice primárně pro obraz těžkého levostranného srdečního selhání, s vysokými febriliemi, krční lymfadenopatií. Laboratorně zjištněny známky renální insuficience a hepatopatie. Vstupně byla kromě echokardiografie doplněna i akutní magnetická rezonance myokardu shodně potvrzující těžkou systolickou dysfunkci levé komory. Pro nízký srdeční výdej se známkami periférní hypoperfuze podána inotropní podpora levosimendanem.
Pacient splňoval diagnostická kritéria MIS-A a dle již známých dat z léčby pacientů s MIS-C byl léčen kombinací intravenózních imunoglobulinů (IVIG 2g/kg) a intravenózními kortikoidy (methylprednisolon 2mg/kg). Po terapii došlo promptně ke zlepšení klinického stavu pacienta, poklesu zánětlivých parametrů, normalizaci renálních parametrů a dle kontrolního echokardiografického vyšetření pátý den od podání IVIG došlo k normalizaci systolické funkce levé komory.
Závěr: Autoři popisují úspěšnou léčbu MIS-A u mladého nemocného s predominujícím kardiálním postižením s promptní úpravou stavu po podání cílené léčby (IVIG+methylprednisolon).