SROVNÁNÍ ANGIOGRAFICKÉHO PŘEDPOKLADU A NÁSLEDNÉHO HEMODYNAMICKÉHO MĚŘENÍ VÝZNAMNOSTI REZIDUÁLNÍCH STENÓZ NA NEINFARKTOVÝCH TEPNÁCH U PACIENTŮ PO STEMI - ZKUŠENOST PRACOVIŠTĚ.
Optimální způsob hodnocení významnosti reziduálních stenóz na neinfarktových tepnách u pacientů se STEMI je předmětem diskuze.
Bylo vyšetřeno 30 pacientů, u nichž se ICHS prvotně manifestovala STEMI a u kterých byla při periprocedurální SKG detekována 50-90% stenóza na jiné nežli infarktové tepně či kmeni levé koronární tepny (celkem 41 stenóz). U pacientů byl na základě angiorafie proveden odhad potenciální hemodynamické významnosti a toto bylo následně korelováno s provedeným hemodynamickým měřením (RFR a FFR). Na základě angiografického odhadu by byla provedena PCI na těchto stenózách v 27 případech, kdežto na základě FFR měření byla výsledně provedena v 20 případech. Z výsledků je patrné, že angiografický předpoklad a hemodynamické měření omezeně korelují a angiografický odhad vede ve výsledku k vyššímu počtu implantovaných stentů.
Podpořeno MZ ČR – RVO (FNOl, 00098892)