LVSP A LBBP VEDE K PODOBNÉ NEBO LEPŠÍ SYNCHRONIZACI A HEMODYNAMICKÉ ODPOVĚDI LKS VE SROVNÁNÍ S BIVENTRIKULÁRNÍ STIMULACÍ
Úvod: Efekt stimulace myokardu levého septa (LVSP) a stimulace levého raménka (LBBP) na komorovou synchronii a hemodynamickou odpověď levé komory srdeční (LKS) je stále nedostatečně objasněn u neselektovaných pacientů se srdeční resynchronizační terapií (CRT).
Cíl: Zjistit vliv LBBP a LVSP na komorovou synchronii stanovenou ultravysokofrekvenčním EKG (UHF-ECG) a akutní hemodynamickou odpověď u CRT pacientů.
Metody: Do projektu byly zařazeni pacienti se srdečním selháním, LBBB a LVEF pod 40 %. Komorová synchronie byla hodnocena pomocí UHF-ECG. Synchronie LKS (LVLWd) byla stanovena jako časový interval od nejčasnější UHF-EKG aktivace do nejpozdější aktivace ve svodech V5-V8. Hemodynamická odpověď LKS byla vypočtena ze změn invazivně měřeného systolického krevního tlaku s využitím vysoce přesného protokolu s vícenásobnými tranzicemi mezi LBBP, LVSP a biventrikulární stimulací (BVP). Hemodynamická odpověď byla vyjádřena jako relativní změna systolického krevního tlaku.
Výsledky: Do studie bylo zařazeno 30 pacientů s průměrnou ejekční frakcí LKS 29 ± 6 % a trváním QRS komplexu (QRSd) 169 ± 24 ms. 20 pacientů mělo neischemickou kardiomyopatii. QRSd při BVP, LVSP a LBBP bylo stejné, ale LBBP měla kratší LVLWd než BVP (-9 ms (-16; -4), p = 0,004); rozdíl v LVLWd mezi LVSP a BVP nebyl významný (-4 ms (-10;2), p = 0,2). LBBP bylo spojeno s vyšším systolickým krevním tlakem než BVP (4 % (2; 5) p < 0,001), zatímco LVSP nikoli (1 % (1; 2), p = 0,1. Zlepšení hemodynamiky bylo výraznější u neischemických než ischemických pacientů.
Závěr: UHF-EKG reflektovalo rozdíly v komorové synchronii mezi LBBP, LVSP a BVP. LBBP, ale ne LVSP, bylo spojeno s lepší synchronií LKS a lepší hemodynamickou odpovědí než BVP.