Cardio 365 - introductory page
not logged  
Change language:    

SOUVISLOST MEZI UDRŽOVACÍ DÁVKOU WARFARINU VYPOČTENOU DLE FARMAKOGENETICKÉHO PROFILU A DÁVKOU SKUTEČNOU (NASTAVENOU DLE INR)

J. Petřková, O. Bolek, L. Pašková, M. Petřek (Olomouc)
Topic: Pharmacotherapy
Type: Poster - doctors, 21th CSC Annual Congress

Úvod a cíl: Klinická odpověď na léčbu warfarinem  je individuální a je do značné míry ovlivněna variabilitou v genech pro metabolizující enzymy (CYP2C9, VKORC1). Je snaha využít farmakogenetický profil pacienta k výpočtu očekávané dávky léčiva. Cílem studie bylo ověřit, jak udržovací dávky warfarinu vypočtené dle farmakogenetického algoritmu, korespondují s udržovacími dávkami reálně použitými v ambulantní léčbě pacientů.

 

Metodika: U 51 pacientů s diagnózou fibrilace síní (n=43), resp. hluboké žilní trombózy (n=8) jsme vyšetřili farmakogenetický profil, tj. polymorfismy v genech pro cytochrom P450 (CYP450; alely CYP2C9*1,*2,*3, resp. CYP4F2, alely 433V/M) a v genu pro vitamin K reduktázu (VKORC1, alely 1639G/A). K výpočtu dávky léčiva jsme použili farmakogenetický algoritmus (viz www.WarfarinDosing.org), který kromě genotypu zohledňuje další faktory (např. věk, pohlaví, hmotnost, aj.). Dávky reálně použité v ambulantní léčbě pacientů byly nastaveny tradičním způsobem na základě INR.

 

Výsledky: U pacientů s „farmakogeneticky“ vypočtenou denní dávkou ≤3,5 mg byla skutečná průměrná udržovací dávka warfarinu 3,13 mg/denně, u pacientů s vypočtenou dávkou 3,5–5,0 mg byla skutečná dávka 4,47 mg/denně a pacientům s farmakogenetickým předpokladem dávky ≥5,0 mg bylo reálně podáno průměrně 5,29 mg warfarinu /den. 

 

Závěr: Dávky vypočtené na základě farmakogenetického profilu korespondovaly s dávkami reálně dosaženými na základě titrace INR. Výpočtem  dávky na základě farmakogenetického profilu tak můžeme rychleji a bezpečněji nastavit udržovací dávku, což je důležité zejména v ambulantní praxi.


OB a JP se podíleli na práci stejným podílem. Vyšetření genotypů CYP/VKORC bylo provedeno v rámci rutinního vyšetření v Laboratoři kardiogenomiky FNOL v období 12/2012-1/2013. Studie provedena v návaznosti na projekty IGA_UP_ LF_2013_009 a CZ.1.05/2.1.00/01.0030