Cardio 365 - introductory page
not logged  
Change language:    

KATETRIZAČNÍ UZÁVĚR OUŠKA LEVÉ SÍNĚ U PACIENTŮ S FIBRILACÍ SÍNÍ V RIZIKU TROMBOEMBOLIE, STUDIE AF PROTECT, ASAP, EVOLVE, NAŠE ZKUŠENOSTI

V. Zdráhalová, L. Šedivá, J. Petrů, J. Škoda, T. Mráz , M. Janotka, M. Chovanec, P. Neužil (Praha)
Topic: Varia
Type: Poster - doctors, 21th CSC Annual Congress

Úvod: Fibrilace síní je nejčastěji se vyskytující arytmií v populaci. Postihuje 1-2% dospělé populace. Nemocní s FiS mají až 5x vyšší riziko mozkové příhody. Přesto, že antikoagulační léčba výrazně snižuje riziko tromboembolických komplikací, v řadě případů je její podávání neschůdné nebo kontraindikováno. Až 92% trombů způsobujících systémové embolizace vzniká v oušku levé síně (LAA), proto je jednou z možností účinné prevence mechanická okluze LAA.

 

Soubor a metodika: Analyzujeme soubor 65 pacientů, u kterých byla provedena implantace okluderu Watchman (v rámci studií AF Protect, ASAP, a EVOLVE) na našem pracovišti v letech 2006-2011 (28% ž, 72% m, 57% > 70 let) s FiS a vysokým rizikem tromboembolie dle CHADS2 (srdeční selhání, hypertense, věk > 75 let, diabetes mellitus, mozková příhoda). Výkon se provádí pomocí transseptální punkce. 14 Fr zavaděč slouží k zavedení balónkového okluderu. Celý výkon se standardně provádí za kontroly jícnovým echem (TEE).  K monitoraci výkonu jsme použili i intrakardiální echokardiografického vyšetření (ICE) .


Výsledky: Výměnu za jinou velikost okluderu jsme provedli ve 40% případů. Průměrná doba výkonu byla 40 minut. Okamžitě po implantaci - 41% nemocných bez leaku. V rámci následující kontroly od implantace 45 dní pro WATCHMAN při jícnové echokardiografii byl prokázán leak menší než 3 mm u 9% nemocných. Z periprocedurálních komplikací-1x byl výkon komplikován embolizací okluderu do  descendenntí aorty. Ve všech ostatních případech byla poloha okluderů stabilní. U 1 nemocného jsme diagnostikovali trombus na okluderu. U 1 nemocného po implantaci okluderu Watchman  došlo k drobné mozkové příhodě bez vývoje ložiskového nálezu na CT mozku.


Závěr: Okluze LAA je přínosnou metodou u nemocných s FiS ve vysokém riziku tromboembolie.