LEADLESS STUDIE - SLEDOVÁNÍ NEMOCNÝCH PO IMPLANTACI BEZELEKTRODOVÉHO KARDIOSTIMULÁTORU
Úvod:
Konvenční systém trvalé kardiostimulace (KS) je spojen s řadou akutních (pneumotorax, hemotorax, krvácení z rány atd) a chronických (porucha izolace, přerušení vodiče stimulačních elektrod, systémová nebo lokální infekce) komplikací. Systém „bezelektrodové“ kardiostimulace může tato výše popsaná rizika zásadně omezit či zcela eliminovat.
Metoda:
V rámci studie „Leadless“ bylo zatím implantováno 16 pacientů. Primárním cílem studie je zhodnocení bezpečnosti a efektivity této nové technologie ve sledování 90 dní od implantace.
Leadless cardiac pacemaker (LCP) je zaváděn po zajištění přístupu z femorální žíly pomocí speciálního zaváděcího systému přímo do hrotu pravé komory. Při celé proceduře je pacient při vědomí a trvá cca 20 minut. Dimise je možná ve většině případů následující den. Další kontroly probíhají na naší kardiostimulační ambulanci po 2, 6 a 12 týdnech. Měříme standardní stimulační parametry – sensing vlny R, práh stimulace, impedanci a stav baterie – a programujeme stimulační výdej, režim (VVI, VVIR) a bazální frekvenci. Kromě většího hematomu v třísle u jednoho pacienta jsme dosud nezaznamenali žádné komplikace. Při prvních kontrolách od implantace byly všechny měřené parametry optimální.
Závěr: Při průběžném hodnocení nekompletních dat studie LEADLESS jsme prokázali vynikající parametry bezpečnosti a efektivity implantace. Bezelektrodová stimulace představuje velmi slibnou revoluční změnu koncepce provádění trvalé kardiostimulace.