PROJEKT SLEDOVÁNÍ ROZVOJE CTEPH PO 1.PŘÍHODĚ PLICNÍ EMBOLIE
ÚVOD
CTEPH (chronická trombembolická plicní hypertenze) je jedním z typů PH. Je relativně vzácnou komplikací prodělané PE, s výskytem max. v 3,8% případů. Je asociována s mladším věkem a s rozsáhlými defekty v perfuzi v plicní cirkulaci zobrazené na plicním scintigrafii.
Cíl
Autoři zahájili prospektivní studii neselektovaných pacientů po 1.epizodě plicní embolie. Plánem autorů je jejich sledování po dobu 2 let ( po 6, 12 a 24 měsících) a zaznamenávání dat z klinických, laboratorních a zobrazovacích vyšetření, včetně zjišťování rozvoje CTEPH. Cílem projektu je stanovení četnosti výskytu chronické CTPEH, stanovení laboratorních a klinických rizik, posouzení vlivu léčby na její rozvoj a posouzení plicní reperfúze na plicní scintigrafii.
Soubor a metodika
Pro naše sdělení jsme vybrali vzorek pacientů (n26), u nichž již proběhla i kontrolní vyšetření po 6 měsících. Z echokardiografických parametrů byly měřeny diametr pravé komory (PK) a pravé síně (PS), parametry funkce PK (přítomnost hypokinezy volné stěny , TAPSE = tricuspid annular plane systolic excursion) a přítomnost známek PH při odhadovaném PASP (RAP+PGmax na trikuspidální chlopni) › 40mmHg. Dále jsme hodnotili přítomnost perfuzních defektů na ventilačně perfuzní scintigrafii plic.
Výsledky
Vstupním echokardiografickým vyšetřením byly zjištěny známky PH u 34,6% (n9), u 80% (n7) těchto pacientů byl také zjištěn na scintigrafii defekt plicní perfuze typický pro PE. Při kontrolním vyšetření za 6 měsíců trvají echokardiografické známky PH u 14% (n2) pacientů, u stejného počtu trvá nález defektů na VP scintigrafii plic.
Závěr
V této fázi studie lze konstatovat, že při kontrolních vyšetřeních persistuje plicní hypertenze u významné části pacientů našeho souboru a že perzistence plicní hypertenze je v korelaci s trvajícími výpadky perfuze na plicní scintigrafii.