Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

BEZPEČNĚJŠÍ ZPŮSOB VEDENÍ ANTIKOAGULAČNÍ LÉČBY WARFARINEM STANOVENÍM GENOVÝCH VARIANT OVLIVŇUJÍCÍCH METABOLIZACI: PILOTNÍ STUDIE

J. Petřková, M. Škvařilová, M. Táborský, M. Petřek (Olomouc)
Tématický okruh: Farmakoterapie
Typ: Ústní sdělení - lékařské, XXI. výroční sjezd ČKS

Cíl: Obávanou komplikací perorální antikoagulační léčby warfarinem jsou krvácivé či trombotické komplikace. Reaktivita na léčbu warfarinem  je individuální a je do značné míry ovlivněna variabilitou v genech pro metabolizující enzymy (CYP2C9, VKORC1). Cílem pilotní studie bylo s využitím znalosti o genotypu pacienta v úvodu terapie navrhnout potřebnou udržovací dávku warfarinu a následně ji upravovat průběžnou selfmonitorací systémem CoaguChek XS.

Metodika: U 22 pacientů s fibrilací síní jsme vyšetřili polymorfismy v genech pro cytochrom P450 (CYP450; alely CYP2C9*1,*2,*3, resp. CYP4F2, alely 433V/M), a také v genu pro vitamin K reduktázu (VKORC1, alely 1639G/A). K výpočtu dávky léčiva jsme použili farmakogenetický algoritmus na webové stránce www.WarfarinDosing.org, který kromě genotypu zohledňuje další faktory (např. věk, pohlaví, hmotnost, aj.).  Selfmonitorace byla prováděna systémem CoaguChek XS s průběžnou kontrolou (INR) laboratorním odběrem. 

Výsledky: U 21 (tj. 95%) pacientů jsme prokázali přítomnost genových variant, které ovlivňují senzitivitu na warfarin. U pacientů s vypočtenou denní dávkou ≤4 mg byla dosažena průměrná udržovací dávka warfarinu 3,7 mg/denně, u pacientů s vypočtenou denní dávkou ≥6 mg byla průměrná podaná dávka warfarinu 5,6 mg /denně.

Závěr: Znalost genetické dispozice umožňuje vyhledat rizikové jedince, kteří jsou více sentizivní na antikoagulační terapii warfarinem a umožní predikovat individuální dávku warfarinu. Zvyšuje tak bezpečnost antikoagulační léčby při selfmonitoraci v domácím prostředí.

Pozn.: Vyšetření genotypů CYP/VKORC bylo provedeno v rámci rutinního vyšetření v Laboratoři kardiogenomiky FNOL. Studie je provedena v návaznosti na projekty IGA_UP_ LF_2013_009 a CZ.1.05/2.1.00/01.0030.