TERAPIE DYNAMICKÉ OBSTRUKCE VÝTOKOVÉHO TRAKTU LEVÉ SRDEČNÍ KOMORY – PILOTNÍ STUDIE
Úvod: dynamická obstrukce výtokového traktu levé srdeční komory je definována jako vznik gradientu mezi výtokovým traktem levé srdeční komory a ascendentní aortou v závislosti na srdeční frekvenci. Mezi typické klinické projevy patří námahová dušnost, bolesti na hrudi, palpitace, presynkopy a synkopální stavy. Pilotní studie definuje diagnostické postupy a posuzuje vliv farmakoterapie na klinické příznaky onemocnění.
Soubor a metody: soubor tvoří 16 pacientů s anamnezou námahové dušnosti, u nichž nebyla prokázána ischemická choroba srdeční. Dynamická obstrukce výtokového traktu levé srdeční komory byla diagnostikována dobutaminovým echokardiografickým vyšetřením. Nemocným byla zahájena léčba betablokátory. V dalším sledování byly posuzovány změny klinických projevů onemocnění v závislosti na terapii.
Výsledky: Farmakoterapie betablokátory vedla u všech pacientů ke zmírnění klinických projevů onemocnění. Byla zjištěna statisticky významná koincidence dynamické obstrukce výtokového traktu levé srdeční komory s výskytem chronické obstrukční choroby bronchopulmonální nebo asthma bronchiale.
Závěry: terapie betablokátory vede u nemocných s dynamickou obstrukcí výtokového traktu levé srdeční komory ke zmírnění symptomů.