SROVNÁNÍ ADRENERGNÍ INERVACE SRDEČNÍ U PACIENTŮ S DIABETEM A NORMÁLNÍCH PACIENTŮ POMOCÍ 123I MIBG METODOU PLANÁRNÍ SCINTIGRAFIE A METODOU SPECT
- Cíl: Zjistit možnou detekci postižení adrenergní inervace u pacientů s diabetem.
Soubor a metodika: Vyšetření prováděno po aplikaci 123I MIBG (iodine-131-meta-odobenzylguanidine) na SPECT kameře a to za 30 min a za 4 hod planárně, SPECT proveden za 40 min po aplikaci.Počítán poměr vychytávání v mediastinu a v srdci,tzv. srdeční/mediastinální index.Ve 40 min proveden SPECT.Při vyšetření a při vyhodnocení hodnoceny planární snímky–počítán poměr vychytávání na mediastinu a poměr v srdeční tkáni, wash-out,dále hodnoceno segmentární postižení pomocí vyšetření metodou SPECT.
Celkem bylo pomocí 123I MIBG vyšetřeno 26 diabetiků bez ICHS,z toho 12 mužů a 14 žen(prům.věk 44,2,BMI 25,7) a kontrolní skupina nediabetických pacientů bez ICHS celkem 18 pacientů,z toho 8 mužů a 10 žen(prům. věk 44,2,BMI 25,7).
Pacienti s diabetem byli ještě rozděleni podle terapie– 12 mělo inzulin,11 perorální antidiabetika (PAD)a 3 inzulin + PAD.Komplikace hodnotily-distální senzomotorická neuropatie u 8 pacientů, neprolifeterální retinopatie u 6 pacientů,diabetická nefropatie u 4 pacientů,diabetické makroangiopatie LE u 5 pacientů,autonomní neuropatie zažívací u 1 pacienta a bez známek neuropatie u 2 pacientů.
Výsledky: U normálních pacientů bylo ratio H/M srdce/mediastinum 3,88,u pacientů s diabetem bez znamek ICHS 2,4 a u diabetiku s priokázanou neuropathii 1,1. Wash-out u pacientů s diabetem byl rychlejší – 44% ,u normálních pacientů byl 20%.
Závěr:Scintigrafie srdce pomocí 123I MIBG ,planárním a SPECT zobrazenim adrenergní inervace , využitím indexů H/M a washoutu, hraje významnou klinickou roli v časné diagnóze a zejména prognóze postižení pacientů s diabetem,ke zjištění kardiologické autonomní neuropatie