ELEKTRICKÁ KARDIOVERZE – NEJVĚTŠÍ ÚSKALÍ PŘÍPRAVY PACIENTA K VÝKONU
Fibrilace síní (FS) je řazena k nejčastější poruše srdečního rytmu s nepravidelnou aktivitou síní. U pacientů se záchytem této arytmie je několikanásobně vyšší riziko trombembolické příhody, čímž ji můžeme zařadit mezi potencionálně maligní. FS zhoršuje v některých případech kvalitu života a má vliv na zvýšenou mortalitu a morbiditu pacientů. Pacienti s touto poruchou rytmu by měli být kvalitně a opakovaně informováni o možnostech terapie a její účinnosti.
Jednou ze strategií léčby je pak elektrická kardioverze (EKV), která může být akutní nebo plánovaná, k níž směřuje téma tohoto sdělení. Před plánovanou EKV pro FS trvající déle než 48 hodin je indikována antikoagulační terapie nejčastěji Warfarinem, kde je cílem dosáhnout hodnot INR 2-3.
Před samotným výkonem je nutné pacienta řádně připravit, poučit a dodržet zásady prevence trombembolie. K výkonu jsou pacienti indikováni cestou praktického lékaře nebo kardiologa. Na našem pracovišti požadujeme, poučení pacienta o výkonu, lačnost , aktuální výsledky INR, nejméně 3 týdny zpět (bere-li Warfarin/Lawarin), popřípadě výsledek transezofageální echokardiografie , EKG před výkonem.
V minulém roce jsme provedli 166 elektivních elektrických kardioverzí z plánovaných 202. Z toho vyplývá - 18% pacientů nebylo adekvátně připraveno. Nejčastějším důvodem neprovedení bylo nedosažení cílové hodnoty INR v posledních 3 týdnech (pacient neznal cílové rozhraní hodnoty), nebyla dostatečná zpráva odesílajícího lékaře či porušení lačnosti pacienta.
Neadekvátní přípravou pacienta k výkonu uměle prodlužujeme čekací listinu k provedení EKV, zatěžujeme pacienta nejen fyzicky, psychicky, ale i ekonomicky.
Zlepšením spolupráce obvodních lékařů, kardiologů, bychom mohli zkvalitnit péči o pacienty s touto poruchou srdečního rytmu.