VLIV TECHNIKY OŠETŘOVÁNÍ CENTRÁLNÍHO ŽILNÍHO KATÉTRU NA VÝSKYT LOKÁLNÍCH ZNÁMEK INFEKCE
Centrální venózní katetrizace patří mezi nejčastější invazivní výkony indikované u pacientů v intenzivní péči. Navzdory jeho rutinnímu použití nese zavedení centrálního venózního katétru riziko vzniku různých komplikací, včetně infekce krevního řečiště. Tato závažná komplikace výrazně prodražuje a prodlužuje hospitalizaci pacientů a zhoršuje jejich zdravotní stav. Správnou péčí o tyto katétry lze docílit snížení incidence katétrových infekcí a tím dalších negativních důsledků, které s touto komplikací souvisí. Cílem výzkumného šetření bylo zjistit souvislost mezi rozdílnými ošetřovatelskými technikami a výskytem lokálních známek infekce v místě zavedení centrálního žilního katétru.
V roce 2020 v rámci retrospektivní studie byl u 102 pacientů hospitalizovaných ve Fakultní nemocnici Ostrava proveden kvantitativní výzkum zaměřený na vztah různých aspektů ošetřovatelské péče a výskyt lokálních známek infekce v místě zavedení centrálního žilního katétru. Získaná data byla následně ověřena statistickými testy. Na každém pracovišti intenzivní péče byl používán odlišný postup v péči o centrální žilní katétry a byl také zaznamenán rozdílný výskyt lokálních známek infekce, čímž se potvrdila souvislost mezi použitím odlišných ošetřovatelských technik v péči o centrální žilní katétry a také účinnost přísnějších opatření nastavených u části pacientů.
Z celkového množství 102 sledovaných probandů byl zaznamenán výskyt 11 lokálních známek infekce. Tato hodnota je poměrně nízká vzhledem k spektru zkoumaných pacientů, kde velkou část z nich tvořili pacienti imunosuprimovaní nebo ve velmi kritickém stavu.
Vzhledem k nízké incidenci lokálních známek infekce lze usuzovat, že poskytovaná péče je kvalitní. Na jednotlivých pracovištích přesto existují rozdíly, což přináší prostor pro další zlepšení ošetřovatelské péče.