NEFARMAKOLOGICKÁ LÉČBA PERSISTUJÍCÍ FS, APLIKACE PULSNÍHO POLE – NEJEN IZOLACE PLICNÍCH ŽIL
Úvod: Izolace plicních žil bod po bodu je úhelným kamenem v nefarmakologické léčbě fibrilace síní. Ve snaze nabídnout tuto léčbu co největšímu počtu nemocných s fibrilací síní se vyvíjí stále nové technologie, které mají izolaci plicních žil zjednodušit. Novou metodou je aplikace intermitentního elektrického pole o vysoké intenzitě v mikro/ nano sekundách který vede k destabilizaci electrických potenciálů a způsobuje buněčnou a tkáňovou elektroporaci a díky tomu, že srdeční sval má nízký práh pro elektroporaci vede k bezpečné a účinné elektrické izolaci plicních žil
Soubor pacientů a metoda: Izolace plicních žil elektroporací je prováděna na našem pracovišti v posledním roce rutinně, mimo klinické studie. Ve své práci prezentuji 23 nemocných s persistující fibrilací síní, u kterých byla provedena nejen izolace plicních žil, ale i izolace zadní stěny LS aplikací více pulsů PFA katetrem. Výkon jsme prováděli s punkcí jedné femorální žíly, ve všech případech s podporou zobrazení pomocí ICE. Průměrná doba aplikace u těchto nemocných byla 123s a průměrný počet aplikací byl 33. Bylo dosaženo úplné izolace všech plicních žil i izolace zadní stěny. Při výkonu jsme nepoužívali teplotní sondu v jícnu. Během výkonů jsme nezaznamenali žádnou komplikaci, nedošlo k pareze bránice ani v jednom případě.
Závěr a výsledky: Prokazujeme uspokojivě krátký výkon pro nemocné s persistentní FS, v souladu s doporučenými postupy pro léčbu fibrilace síní byla provedena izolace plicních žil a doplňující aplikace na zadní stěnu LS. Nezaznamenali jsme signifikantní komplikace, včetně nulové incidence parézy bránice či poškození jícnu a práce je doplněna zhodnocením krátkodobého sledování.