Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

DLOUHODOBÉ SLEDOVÁNÍ NEMOCNÝCH PO UZÁVĚRU FORAMEN OVALE AMPLATZEROVÝM OKLUDEREM

I. Varvařovský, V. Rozsíval, J. Matějka, A. Herman, P. Franc  (Pardubice, Chrudim)
Tématický okruh: Intervenční kardiologie
Typ: Poster - lékařský, XX. výroční sjezd ČKS

Cíl práce: Studie CLOSURE vyvolala nejistotu o dlouhodobé bezpečnosti uzávěru průchozího foramen ovale (PFO) uzavíracím systémem STARFlex z hlediska výskytu supraventrikulárních arytmií. Předkládaná práce hodnotí dlouhodobý průběh nemocných s uzávěrem PFO Amplatzerovým okluderem.
Metodika: Retrospektivní studie pacientů s uzávěrem PFO na Kardiologickém oddělení Krajské nemocnice Pardubice v letech 2006-2010. Za indikované k uzávěru považujeme nemocné, u kterých je jednoznačně potvrzena ischemická cévní mozková příhoda (neurologické vyšetření + CT nebo MRI) a současně není prokázáno žádné onemocnění, považované za možnou příčinu této příhody. Diagnóza PFO je stanovena jícnovou echokardiografií.
Soubor nemocných:  67 pacientů s implantovaným Amplatzerovým okluderem (průměrná velikost 22,2 mm, 18-35mm).  Průměrný věk nemocných v době implantace byl 54,3 roku (22-70). Průměrná doba sledování je 37,6 měsíce (13-54 měsíců). Údaje pro hodnocení jsou dostupné od 64 nemocných.
Výsledky: Během sledovaného období nedošlo k žádnému úmrtí a žádný pacient nemusel podstoupit kardiochirurgický výkon v souvislosti s implantovaným uzávěrem. Recidivu cévní mozkové příhody prodělal 1 nemocný za 8 měsíců po uzávěru (1,56%). Alespoň jednu ataku fibrilace síní prodělalo 5 nemocných (7,8 %).
Závěr: Uzávěr PFO Amplatzerovým okluderem je dlouhodobě bezpečný a je spojen s velmi nízkým rizikem cévní příhody mozkové. Vyšší frekvence výskytu fibrilace síní u relativně mladých nemocných může být způsobena jak samotným vlivem implantátu, tak nedokonalou diagnostikou arytmie jako příčiny původní ischemické mozkové příhody. Definitivní odpověď o dlouhodobé bezpečnosti Amplatzerova okluderu v indikaci uzávěru PFO poskytnou aktuálně probíhající randomizované studie.