Cardio 365 - introductory page
not logged  
Change language:    

KATETRIZAČNÍ ABLACE FIBRILACE SÍNÍ A SÍŇOVÝCH TACHYKARDIÍ U NEMOCNÝCH S PLICNÍ HYPERTENZI

Z. Fingrová, T. Skála, D. Wichterle, A. Reichenbach, M. Dusík, D. Ambrož, V. Dytrych, P. Jansa, D. Klimeš, Š. Havránek (Praha, Olomouc)
Topic: a general field
Type: Ústní sdělení - technik, XVIII. české a slovenské sympozium o arytmiích a KS

Úvod: Fibrilace síní (AF) / síňové tachykardie (AT), jsou častou komplikací u nemocných s plicní hypertenzí (PH). Mechanismy vzniku a optimální léčba AF / AT nejsou u nemocných s PH známy. Cílem této práce je zhodnotit průběh katetrizačních ablací (CA) prováděných v rámci prospektivní studie, která srovnává efekt dvou rozdílných ablačních strategií.

Metody: Byla provedena analýza dat z CA u nemocných s AF / AT a PH, kteří byli randomizováni k selektivní ablaci klinické arytmie (větev A) a komplexnímu výkonu rozšířenému o ošetření dalšího proarytmogenního substrátu (větev B).

Výsledky: Do analýzy bylo zařazeno 67 pacientů (38 (57 %) mužů; 69 ± 9 let). Do větví A a B bylo zařazeno 34 a 33 nemocných. Objem (medián (IQR) pravé (RA) a levé síně (LA) na CARTO byl 214 (160-254) a 122 (95-142) ml. Proporce velikostí oblastí se sníženými voltážemi na povrchu RA a LA byla 8 (0-21) a 6 (0-40) %. Zvyklým nálezem v RA byla oblast abnormálních elektrogramů mezi horní a dolní dutou žilou. Jiné pravidelné abnormality nebyly detekovány. U 63 (94 %) pacientů bylo dosaženo akutního cíle CA. Výkony ve větvi B byly delší s významně prodlouženým časem radiofrekvence: 211 (160-243) vs. 160 (131-180) a 57 (39-70) vs. 27 (18-42); p <0,01. Komplikace výkonu byly přítomny u 2 (6 %) a u 3 (9 %) pacientů ve studijní větvi A a B. Dle dostupných dat není zatím přítomen významný rozdíl v klinickém efektu ablace mezi studijními větvemi.

Závěr: Katetrizační ablace pro AF / AT u nemocných s PH jsou výkony s velkou šancí na dosažení akutního cíle výkonu, ale s vyšším rizikem komplikací. Typickým nálezem při katetrizační ablaci AF / AT u pacientů s PH je dilatace RA provázaná nevelkou oblastí snížených elektrogramů v oblasti mezi dutými žilami. Klinický efekt jednotlivých léčebných strategií bude možné posoudit po dokončení celého sledování.