VÝZNAM MULTIPLANÁRNÍ CT REKONSTRUKCE CT PRO PLÁNOVÁNÍ KATETRIZAČNÍHO UZÁVĚRU OUŠKA LEVÉ SÍNĚ
Cíl Správný výběr velikosti okludéru při katetrizačním uzávěru ouška levé síně (LAAC) představuje jeden ze zásadních momentů zákroku. Výsledky měření tzv. landing zone (LZ, tj místa ukotvení okludéru) z jícnové (TEE) či intrakardiální (ICE) echokardiografie a angiografie se často lehce liší, což výběr správné velikosti okludéru stěžuje. Cílem práce bylo přesné změření LZ pomocí multiplanární rekonstrukce CT a porovnání výsledků měření získané z analýzy CT s výsledky z periprocedurální angiografie, TEE a ICE. Dalším cílem bylo preprocedurální nalezení optimálních fluoroskopických projekcí pro daného konkrétního pacienta analýzou multiplanárního CT.
Soubor a metodika: Byli zařazováni pacienti s indikací k LAAC. CT srdce a TEE bylo provedeno před zákrokem, měření ICE a angiografií během zákroku. Multiplanární rekonstrukce CT byla provedena pomocí programu FluoroCT. Pomocí CT byly definovány optimální fluoroskopické úhly pro zachycení ouška v jeho dlouhé ose. LZ byla pomocí multiplanárního CT měřena jednak z obvodu ouška v rovině jeho LZ, krom toho byl měřen její nejkratší a nejdelší rozměr.
Výsledky: Analyzováno bylo 25 pacientů věku 73,1 ± 8,9, 36% žen, CHA2DS2VASc 4.3 ± 1.5. LZ získané měřením uvedených rozdílných modalit sice dobře korelovaly, jejich velikosti byly ale značně rozdílné. Průměrná velikost LZ na CT byla 20,60 ± 3,42 mm, maximální velikosti byly 21,99 ± 4,03 mm (CT), 18,72 ± 2,44 mm (TEE), 18,20 ± 2,68 mm (ICE) a 17,76 ± 3,24 mm (angiografie). LZ měřená dle průměrné velikosti na CT souhlasila s finálním výběrem okludéru u 92% pacientů, zatímco dle TEE či angiografie jen u 72% pacientů. Optimální fluoroskopické úhly se významně lišily od standardně doporučovaných u 3 pacientů.
Závěr Preprocedurální multiplanární rekonstrukce CT umožňuje nejpřesnější měření LZ a stanovení ideálních fluoroskopických úhlů na katetrizační uzávěr ouška.