Cardio 365 - introductory page
not logged  
Change language:    

KATETRIZAČNÍ ABLACE SÍŇOVÝCH TACHYKARDIÍ POMOCÍ MAGNETICKÉ NAVIGACE

J. Petrů, L. Šedivá, J. Škoda, M. Janotka, M. Chovanec, F. Holý, Š. Královec, J. Baroch, L. Plevková, P. Neužil (Praha)
Topic: Heart rhythm disorders
Type: Presentation - doctors, XX. výroční sjezd ČKS

Úvod:
Magnetická navigace při provádění katetrizačních ablací zejména u komplexních arytmií (fibrilace síní, síňové tachykardie, komorové tachykardie) spolu s 3D zobrazovacími metodami zjednodušují provedení výkonu a zpřesňují práci operatéra. Složitost anatomie srdečních oddílů (zvláště levé síně), pohyby srdce a dechové exkurze jsou příčinami obtížného ovládání manuálních katetrů, což může negativně ovlivňovat stabilitu katetru a vytváření ablační léze a v důsledku vést k prodlužování procedury a zvýšení radiační zátěže.

Soubor:
Magnetickou navigaci v katetrizační léčbě srdečních arytmií používáme v naší nemocnici od r. 2007. Systém Niobe (Stereotaxis) prakticky výhradně používáme pro řešení komplexních arytmií s možností elektroanatomického mapování.  Mezi ně patří i síňové tachykardie, kterých bylo takto ošetřeno do konce roku 2011 celkem 129.  Ve většině případů byl mechanismus arytmie reentry.  U 18 nemocných souvisela tachykardie s vrozenou srdeční vadou, u 10 případů byla arytmie postincisionální. V 19 případech se jednalo o levosíňové tachykardie po provedené chirurgické MAZE proceduře.  Celková úspěšnost ablací přesahovala 93%. Mortalita 0.  Doba procedury bývá okolo 3 hodin se skiaskopickým časem okolo 10 minut.

Závěr:
Magnetickou navigaci spolu s elektroanatomickým mapováním používáme při katetrizačních ablací síňových tachykardií rutinně a s vynikajícími zkušenostmi. Jedná se o metodu bezpečnou a efektivní, k tomu s nízkou radiační zátěží pro pacienta a operatéra.