OBSTRUKCE HORNÍ DUTÉ ŽÍLY U NEMOCNÉ S MYKOTICKOU INFEKČNÍ ENDOKARDITIDOU ELEKTRODOVÉHO SYSTÉMU – KAZUISTIKA
Mykotická infekční endokarditida (IE) je velmi vzácné onemocnění, tvořící cca 1% všech IE. Mortalita tohoto onemocnění přesahuje 50 %. Pro častou rezistenci ke konzervativní léčbě je toto onemocnění řešeno téměř vždy chirurgicky.
Autoři popisují případ 49leté ženy se srdečním selháním na podkladě dilatované kardiomyopatie, která byla po primárně profylaktické implantaci ICD. Nemocná byla přijata ke kompenzaci srdeční insuficience. Pro vyčerpání bateriového zdroje ji byla 8. den hospitalizace provedena výměna ICD, přičemž byl ponechán původní a intaktní elektrodový systém. 24. den došlo k rozvoji febrilního stavu při kanylové infekci. Laboratorně byly zjištěny zvýšené parametry zánětu, ale hemokultury byly negativní. Kultivačně byly z konce centrální žilní kanyly zjištěny kmeny Staphylococcus aureus a Candida albicans. Infekce byla léčena dle citlivosti vankomycinem a flukonazolem. Febrilní stav se opakoval 86. den, kdy byla opět dokumentována kandidová infekce a nemocná léčena parenterálně antimykotiky. Následné výměny CŽK byly komplikovány obtížným zavedením vodiče a přechodnou dušností nemocné se zjevným edémem na pravé straně krku. Ve 101. den došlo k další recidivě febrilního stavu, který si vynutil nasazení flukonazolu. Pro nárůst stimulačního prahu elektrody v pravé síni byla doplněna jícnová echokardiografie prokazující rozsáhlé vegetace v pravé síní s propagací do horní duté žíly a její obturaci. Ve 109. den byla provedena chirurgická extrakce elektrodového systému s odstraněním rozsáhlých vegetací až do oblasti horní duté žíly a zavedeny epikardiální elektrody na pravostranné oddíly. Nemocná byla zařazena jako kandidát transplantace srdce a 209. den byla provedena úspěšná transplantace srdce.
Cílem sdělení je upozornit na situaci, kdy ani cílená antikoagulační, antibiotická a antimykotická terapie nemohou zabránit rozsáhlé IE s obstrukcí HDŽ.