POUŽITÍ 3D RTG ZOBRAZOVACÍCH METOD PŘI KATETROVÉ ABLACI FIBRILACE SÍNÍ – SROVNÁNÍ MULTIDETEKTOROVÉHO CT A 3D ROTAČNÍ ANGIOGRAFIE LEVÉ SÍNĚ
Úvod: Již řadu let je 3D zobrazení srdce používáno k podpoře elektrofyziologických výkonů, zejména při RFA v levé síni. Nejčastěji se používá obraz levé síně preprocedurálně získaný pomocí multidetektorového CT (MDCT), v posledních letech se rozvíjí technologie 3D rotační angiografie (3DRA) levé síně prováděná přímo na elektrofyziologickém sále pomocí angiolinky vybavené speciálním softwarem. Tyto obrazy mohou být fůzovány s live skiaskopií či použity v elektroanatomických mapovacích systémech k vytvoření 3D elektroanatomické mapy, a tím usnadňují navigaci katetru v srdeční dutině.
Výsledky: Na elektrofyziologickém pracovišti I. IKAK FN U Svaté Anny Brno jsme od 12.9.2011 do 5.1.2012 provedli u 20 pac. preprocedurální multidetektorové CT levé síně a periprocedurální 3D rotační angiografii levé síně. Celková úspěšnost, definovaná jako vytvoření kvalitního obrazu levé síně použitelného při navigaci katetrů, byla stejná u MDCT i 3DRA - 100%. Srovnali jsme kvalitu obrazů, cenu výkonu a radiační dávku. U všech pacientů jsme zaslepeně srovnali manuálním měřením rozdíl velikosti odstupů plicních žil na MDCT a 3DRA modelu levé sině. Průměrná odchylka byla 1.7mm, na jednotlivých žilách pak u LSPV 1.5mm, u LIPV 1,8mm, u RSPV 2mm, u RIPV 1.05mm. Kalkulovaná cena výkonu je u MDCT levé síně 4456 Kč, cena 3DRA levé síně je 3396 Kč. Průměrná efektivní dávka záření u multidetektorového CT je 9,53mSv, průměrná efektivní dávka záření u 3DRA je 1,68mSv.
Závěr: 3 DRA levé síně je metoda kvalitou výsledného obrazu i praktickou proveditelností srovnatelná s multidetektorovým CT levé síně. Cena a radiační zátěž je oproti multidetektorovému CT levé síně výrazně nižší.