AMBULANTNÍ 24 HODINOVÉ MONITOROVÁNÍ KREVNÍHO TLAKU JAKO INDIKÁTOR SPÁNKOVÉ APNOE
Úvod : Ambulantní monitorování krevního tlaku ( AMTK) se nejčastěji používá k monitoraci léčby hypertenze, zjištění variability krevního tlaku ( TK), diskrepance v měření TK v ambulanci a doma, stavy hypotenze, hypertenze , nejasné kolapsové stavy. Na základě získané tlakové křivky lze ale také usuzovat na patologii během spánku.
Cíl: význam hodnocení AMTK pro indikaci k vyšetření ve spánkové ambulanci k odhalení spánkové apnoe.
Metodika: Ambulantní 24 hodinové monitorování krevního tlaku , kompletní vyšetření ve spánkové laboratoři ( limitovaná polygrafie)
Soubor a výsledky
V období 1/2011- 10/2011 jsme provedli 1285 AMTK vyšetření u 1207 kardiologických pacientů. Průměrný věk 57 ± 10 let, 54% žen, 46% mužů. U 98 vyšetřených nedošlo k správnému nočnímu poklesu TK, 28 nemocných bylo idikováno k vyšetření ve spánkové laboratoři. U 24 nemocných bylo provedeno polygrafické vyšetření na diagnostiku obstrukční spánkové apnoe (OSA ) .U 4 nemocných byla zjištěna těžká OSA, 3 nemocní jsou úspěšně léčeni kontinuálním přetlakem v dýchacích cestách ( CPAP) . Posouzením tlakových křivek AMTK bylo zjištěno, že u nemocných s OSA bylo významně vyšší zvýšení nočního TK průměru ve srovnání s nemocnými bez nálezu OSA. Noční hodnoty TK nemocných s OSA byly nad denním průměrem . Denní průměr nemocných s OSA byl : systola:134±10/ diastola: 71±4 mmHg, noční systola :143 ±15/diastola:72±4.mmHg
Závěr:
Při ambulantním monitorování krevního tlaku lze odhalit skupinu nemocných s významnou obstrukční spánkouvou apnoí. Jedná se především o nálezy, kdy v denních hodinách je TK dobře nebo hraničně kompenzovaný a v nočních hodinách dochází ke zvýšení TK nad denní hodnoty.