VASOSPASTICKÁ ANGINA PECTORIS PROVÁZENÁ MALIGNÍMI ARYTMIEMI ŘEŠENÁ PERKUTÁNNÍ KORONÁRNÍ INTERVENCÍ: KAZUISTIKA
Úvod: Vasospastická angina je forma AP, při které na podkladě spasmu koronárních tepen dochází k ischémii myokardu, na EKG se většinou projeví elevací ST úseků. V některých případech může být příčinou maligní arytmie.
Kazuistika: 41- letý pacient, kuřák, s pozitivní rodinnou anamnézou (otec 52-letý i bratr 44-letý zemřeli náhlou smrtí), byl přijat k dovyšetření po opakovaných synkopách provázených bolestí na hrudi. Vstupně na EKG paroxysmus fibrilace síní se spontánní verzí na sinusový rytmus, jinak byl fyzikální i laboratorní nález (vč. troponinu) normální. Po 38 hodinách monitorace došlo v klidu v noci k rozvoji NSKT spojené se stenokardiemi. Po terminaci komorové tachykardie přechodně elevace ST úseků inferolaterálně, zachycena i A-V blokáda III. stupně. SKG prokázala 60% lézi RIA, ad hoc byla provedena PCI s implantací stentu, tendence ke spazmům na všech věnčitých tepnách. I přes terapii Ca blokátorem došlo následně při bicyklové ergometrii v recovery fázi k recidivě obtíží s komorovou tachykardií a elevacemi ST úseků na spodní stěně. Po shlédnutí koronární angiografie byla proto v druhé době doplněna PCI na ACD, kde byla v bifurkaci hemodynamicky nevýznamná léze. Kontrolní ergometrie po vysazení nitrátů a blokátorů kalciových kanálů s normálním nálezem. I přesto nasazena zajišťující vasodilatační léčba. Pacient dále asymptomatický, bez záchytu arytmií. Po 14-ti dnech vasodilatační terapie pro intoleranci vysazena, ponechán pouze statin, přesto je pacient nadále zcela bez obtíží.
Závěr: Jedním z projevů vasospatické anginy pectoris mohou být hemodynamicky závažné komorové arytmie a pokročilé poruchy AV převodu. Kromě farmakoterapie je stenting koronární tepny jednou z možností kauzální terapie. Vzhledem k malé četnosti dat je nutné vždy přistupovat k pacientům s prokázanou vasospastickou anginou pectoris velmi individuálně.