PERIKARDIÁLNÍ HEMATOM PŘI DEFEKTU SPODNÍ STĚNY LEVÉ KOMORY JAKO KOMPLIKACE SELEKTIVNÍ KORONAROGRAFIE
ÚVOD
Kazuistika popisuje případ 78leté ženy, která před 13 lety podstoupila kardiochirurgickou revaskularizaci pro nemoc více tepen. Pro recidivu anginózních obtíží indikována k selektivní koronarografii (SKG).
PRŮBĚH
Při SKG verifikována významná stenóza na ramus posterolateralis dexter (RPLD). Ta řešena implantací drug eluting stentu. Při intervenci na ramus interventricularis posterior (RIVP) došlo k přechodné paravazaci kontrastu. Stav promptně řešen stentem do RIVP. Periprocedurálně i opakovaně bez echokardiografických známek separace perikardu. Následující den detekován při boční/spodní stěně pravé komory (PK) nepravidelný cystický útvar velikosti asi 37x65 mm s nehomogenní echogenitou (obr.1). Pacientka byla i přes to bez klinicky vyjádřených známek srdeční tamponády.
K ozřejmění nálezu provedeno CT srdce (obr. 2 a 3). Hodnoceno jako hematom (80x50x60 mm) působící útlak PK. Postkontrastně bez zvýšení denzity, bez úniku kontrastní látky mimo lumen a hemoperikard šíře 15 mm. Konzultován kardiochirurg, indikována operační revize.
Vzhledem k předchozí kardiochirurgické operaci, srůstům a lokalizaci hematomu provedena incize pod mečíkem. Nalezena prokrvácená spodina PK a pod srdcem hematom, který byl odsát. Při dalším odstranění hematomu byl patrný defekt v epikardu spodní stěny, který začíná masívně krvácet. Přistoupeno k resternotomii a přes mashe přešit defekt svaloviny, místo posíleno bovinním perikardem a tkáňovým lepidlem.
DALŠÍ VÝVOJ
Pro nekomplikovaný pooperační průběh pacientka propuštěna 7. den po operaci.
ZÁVĚR:
Perforace koronární tepny a její následky představují komplikace SKG. Stav je rizikový pro možný rozvoj srdeční tamponády, která bývá často fatální a vyžaduje urgentní chirurgickou revizi.
V našem případě lze předpokládat, že perikardiální adheze, vzniklé po předchozím kardiochirurgickem výkonu, zabránily jejímu vzniku.