VYUŽITÍ PWV A CAVI PŘI POSUZOVÁNÍ ROZVOJE DEGENERATIVNÍCH ZMĚN U OSOB LÉČENÝCH PRO ARTERIÁLNÍ HYPERTENZI A DIABETES
L. Berka, S. Krajíčková, V. Kunkelová, L. Sobotková, P. Freimann, E. Freimannová (Jindřichův Hradec)
Tématický okruh: Ambulantní péče
Typ: Ústní sdělení - lékařské, XIX. výroční sjezd ČKS
Sdělení navržené do bloku Asociace/PS/OS: Česká asociace ambulantních kardiologů
Na základě literárně dokládaných údajů jsou parametry rychlosti šíření pulsové vlny (PWV) a srdečně cévního indexu (CAVI) považovány za prognosticky významné indikátory rozvoje degenerativních změn stěny tepen.
Cíl:
Posoudit možnosti využití parametrů PWV a CAVI k hodnocení vývoje poddajnosti tepenné stěny nemocných léčených a sledovaných pro arteriální hypertenzi a diabetes mellitus.
Metodika:
V letech 2005 - 2010 autoři provedli celkem 11098 vyšetření přístrojem Vasera 1000 a 1500 u celkem 6139 osob.
Po vyhodnocení trendů vývoje sledovaných parametrů v celé skupině vyšetřených osob, provedli autoři vyhodnocení výsledků vyšetření
- u 170 diabetiků sledovaných v průměru 833 dnů,
- u 1095 nemocných s arteriální hypertenzí sledovaných a léčených průměrně 1021 dnů a
- u 682 nemocných s diabetem a arteriální hypertenzí sledovaných a léčených v průměru 915 dnů.
Kromě parametrů PWV a CAVI vyhodnotili autoři ve skupinách sledovaných osob nejen vlastní výsledky terapie (hodnoty krevního tlaku, hodnoty glykemie a HbA1c) ale také hodnoty Weisslerova koeficientu (PEP/ET), čas vzestupu pulsní vlny (UT) a augmentační index (AI).
Statistická vyhodnocení byla provedena programem STATISTICA v.10.
Závěry:
Samostatné hodnocení PWV, ani hodnoty CAVI neposkytují jednoznačné informace o stupni rozvoje degenerativních změn tepenného sytému.
Komplexní zhodnocení všech údajů získaných při vyšetřování uvedených parametrů však poskytuje klinicky dostatečnou informaci pro hodnocení aktuálního stavu tepenného systému a umožňuje tak optimalizovat terapii nemocného.
Vyšetření je samostatně proveditelné zacvičenou zdravotní sestrou v souvislosti s registrací EKG záznamu a výsledek vyšetření má lékař k dispozici dříve, než za 10 min.