Cardio 365 - introductory page
not logged  
Change language:    

PRVNÍ ZKUŠENOSTI S NOVÝM 3D SYSTÉMEM PRO MAPOVÁNÍ SÍŇOVÝCH ARYTMIÍ

H. Jansová, P. Peichl (Praha)
Topic: Heart rhythm disorders
Type: Poster - nurses, XX. výroční sjezd ČKS

Úvod: Mapování síňových tachykardii pomocí konvenčních 3D mapovacích systémů jsou časově náročné a v případě nestabilních arytmií obtížné. Cílem práce je analyzovat první zkušenosti s použitím nového mapovacího systému Rhythmia Medical (Burlington, Massachusetts, USA), který u pacientů se síňovými tachykardiemi umožňuje rychlou rekonstrukci aktivační mapy. Systém používá 8F řiditelný balónkový katetr, na jehož povrchu je umístěno 64 elektrod (spacing 2.5mm). Automatická analýza elektrogramů systému umožňuje během pohybu balónkového katetru vytvářet geometrii srdeční dutiny a zároveň aktivační mapu.

Metodika:  U 10 pacientů byly mapovány síňové tachykardie: u 4 pacientů vycházely z levé síně, u 2 pacientů z pravé síně, u 3 pacientů byl klinickou arytmií typický flutter síní a v jednom případě se jednalo o fibrilaci síní. Po vytvoření mapy systémem Rhythmia bylo následně provedeno konvenční mapování pomocí systému CARTO (Biosense Webster, Izrael).

Výsledky:  Nový mapovací systém v porovnání s konvenčním mapováním vytvořil aktivační mapu rychleji (11,5±4,5min vs 30±3 min). Aktivační mapa byla navíc tvořena více elektrogramy (6227±1739 vs 393±58) a zároveň měla větší anatomické rozlišení (vzdálenost mezi elektrogramy na mapě odpovídala 1.8±1.0mm). Oba systémy správně identifikovaly kritickou zónu pomalého vedení a katerizační ablace v místě terminovala síňovou tachykardii.

Závěr: Nový mapovací systém umožňuje přesně a rychle vytvořit aktivační mapu pravé či levé síně a lokalizovat isthmus pomalého vedení kritický pro síňovou reentry tachykardii.