PREDIKTORY ÚSPĚŠNÉ PCI U PACIENTŮ S CHRONICKÝMI KORONÁRNÍMI UZÁVĚRY
Cílem práce bylo detekovat prediktory úspěšné perkutnánní koronární intervence (PCI) u pacientů s chronickými koronárními uzávěry(CTO).
Soubor pacientů tvořilo 343 pacientů, kteří podstoupili koronární intervenci CTO od roku 2013-2018 na Kardiologii na Bulovce.
Metodika: V naši retrospektívní analýze jsme analyzovali demografické (věk, pohlaví), klinické(diabetes mellitus, arteriální hypertenze, chronický nikotinizmus, předchozí anamnéza ICHS, koronární intervence, chronické ledvinové postižení) , angiografické (J-score, lokalizace uzávěru, početnost koronárního postižení ) a procedurální (použití mikrokatétru, typ vodičů , opakovaný výkon) prediktory úspěšné PCI CTO.
Výsledky: Úspešnou PCI CTO celkově podstoupilo 240 pacientů(70%) a neúspěšnou 103 pacientů(30%). Z demografických a klinických parametrů se soubory lišili pouze ve věku pacientů. Pacienti úspěšně intervenovaní byly mladší( 61,5 +/- 10,5 versus 66,5+/- 8,7) p= 0,04.
Z angiografických parametrů a J-score se soubory signifikantně lišili ve výskytu uzávěrů s délkou nad 20mm (44% versus 72%) a přítomnosti masivních kalcifikací (23% versus 67%).
Záver: v létech 2013-2018 došlo k postupnému zvyšování úspěšnosti PCI CTO na našem pracovišti.Další zlepšování výsledku závisí od aplikace nejmodernejších technických přístupů k CTO jako je antegrádní disekční technika a retrográdní přístup.