3D ROTAČNÍ ANGIOGRAFIE LEVÉ SÍNĚ A JÍCNU: KRÁTKODOBÁ MOBILITA JÍCNU A STABILITA 3D MODELU LEVÉ SÍNĚ V PRŮBĚHU KATETROVÉ ABLACE FIBRILACE SÍNÍ.
Úvod
Katetrová ablace fibrilace síní je zatížena rizikem poškození jícnu. Stanovení polohy jícnu na počátku výkonu je problematické vzhledem k pohyblivosti jícnu v prostoru za levou síní (LS). Cílem této studie bylo zhodnocení mobility jícnu a stability 3D modelu LS vytvořeného pomocí 3D rotační angiografie (3DRA) fůzované s live fluoroskopií v průběhu katetrové ablace fibrilace síní.
Metodika
V období od března do září 2015 bylo provedeno 33 katetrových ablací u pacientů s farmakorezistentní fibrilací síní. Na počátku každého výkonu byla provedena rotační angiografie LS a jícnu a každých 30 minut kontrolní kontrastní esofagografie. Pozice esofagogramů a pozice 3D modelu LS byly měřeny a srovnávány vůči výchozí pozici jícnu a vůči páteři.
Výsledky
Průměrný posun jícnu byl od 2.7 ± 2.2 do 5.0 ± 3.5 mm. Maximální posun jícnu byl 11.9 mm, minimální 0.1 mm. Posun ≥ 3 mm byl u 44.8% pacientů, posun ≥ 8 mm byl pouze u 5% pacientů. Posun byl sledován do 90té minuty výkonu. Průměrný posun modelu levé síně se pohyboval v rozmezí od 1.4 ± 1.8 do 3.3 ± 3.0 mm (směr zprava doleva) a od 0.9 ± 1.2 do 2.2 ± 1.3 mm (směr kranio-kaudální). V prvních 2 hodinách výkonu nebyly zachyceny významné posuny modelu.
Závěr
V průběhu prvních 90 minut katetrové ablace fibrilace síní nebyla zaznamenána vyznamná změna pozice jícnu ani 3D modelu LS vůči pozici na počátku výkonu. 3D model jícnu dostatečně přesně zachycuje pozice jícnu v průběhu celého výkonu. 3D model LS byl optimálně zfůzován s live fluoroskopií během celého výkonu.