RIZIKOVÉ FAKTORY INFARKTU MYOKARDU V MLADÉM VĚKU
Úvod: Infarkt myokardu (IM) častěji vzniká při ruptuře nestabilního a mladšího plátu, nežli v oblasti chronické léze více zužující lumen koronární tepny. Jelikož nebývá vytvořeno kolaterální řečiště, je většinou prvním projevem ICHS u mladých osob IM. S klasickými projevy postupně se zhoršující anginy pectoris, jež může vyústit v IM, se setkáváme u mladých lidí zřídka.
Metodika: Do analýzy bylo zařazeno 65 pacientů, kteří prodělali akutní infarkt myokardu v mladém věku - muži ve věku 18-45 let a ženy 18-55 let. Jedná se o pacienty, kteří byli hospitalizováni na I. Interní klinice - kardiologické FN Olomouc pro akutní infarkt myokardu v období od roku 2006 po rok 2013. Z celkového počtu 65 pacientů prodělalo 52 pacientů akutní infarkt myokardu s ST elevacemi (STEMI) a zbývajících 13 akutní infarkt myokardu bez ST elevací (NSTEMI).
Výsledky: Převažujícím nálezem byla nemoc 1 tepny, která se vyskytla u 2/3 nemocných, u zbylé 1/3 bylo postiženo více tepen. Mezi rizikovými faktory dominovalo kouření 74%, mužské pohlaví 74%, dále pak hypercholesterolemie 55%, hypertenze 48%, obezita 44%, pozitivní rodinná anamneza 30% a diabetes mellitus 23%. Důležitým zjištěním byla kumulace více rizikových faktorů, která byla přítomna u 83% pacientů.
Závěr: Infarkt myokardu v mladém věku postihuje zejména kuřáky, muže, nejčastěji je postižena jen 1 koronární tepna a ve většině případů dochází k infarktu myokardu s ST elevacemi (STEMI). Zásadní rizikový faktor je kouření. U pacientů po IM v mladém věku se procento kuřáků pohybuje mezi 60-80%, ve všeobecné populaci se přitom vyskytuje cca 30% kuřáků. Riziko kouření spočívá zejména v počtu vykouřených cigaret. Vetšina lidí začíná kouřit v dospívání a infarkt myokardu v mladém věku vznikne po 20-30 letech kuřáctví. Významnou roli sehrává také kumulace více rizikových faktorů.