MONDOROVA CHOROBA, VZÁCNÁ FORMA MIGRUJÍCÍ FLEBITÍDY.
Úvod: Mondorova nemoc představuje zvláštní formu migrující tromboflebitídy. Projevuje se bolestivou indurací v místě postižené žíly. Nejčastěji jsou postižené povrchové žíly na prsu a přední hrudní stěny. Někdy se vyskytuje na pažích nebo penisu.Patogeneze není jasná, popisuje se v souvislosti s traumatem, infektem, chirurgickým výkonem a také v souvislosti s maligními nádory.
Popis případu: 29 letá nemocná s 2-týdenní bolestivou indurací na levé boční straně hrudníku vyšetřena PL. S podezřením na tromboflebitídu odeslána na naše pracoviště. Při fyzikálním vyšetření nalezen na boční straně hrudníku v délce asi 10cm bolestivý bledý pruh s červeným lemem kopírující laterální žílu hrudníku. Provedené UZ vyšetření potvrdilo rozsáhlejší postižení než bylo určeno aspekcí a palpací. Nemocná byla zaléčena lokálně NSAID. Vzhledem k rozsahu nálezu byla zajištěna LMWH v profylaktické dávce. Vyloučena traumatická i infekční etiologie, laboratorně bez průkazu trombofilních abnormalit. V rámci dif. dg. provedeno ultrazvukové a mamografické vyšetření k vyloučení paraneoplastické etiologie. Zjištěn tumor levého prsu. Pacientka předána do péče chirurga a onkologa.
Závěr: Mondorova choroba je poměrně vzácná forma povrchové trombózy. Příčina vzniku se často neidentifikuje, má spojitost s traumatem, chirurgickým zákrokem nebo zánětem. U mladých žen může být Mondorova nemoc první manifestací πmaligního onemocnění. Ve vzácných případech může být asociovaná s kongenitální trombofílií. Diagnostika se opírá o anamnézu, fyzikální vyšetření a ultrasonografii. Terapie je symptomatická. Lokální a celková léčba NSAID a antikoagulace. Kazuistika poukazuje na důležitost podrobného došetřování povrchové tromboflebitidy atypické lokalizace u mladých pacientů, zejména u mladých žen.Přičemž i benigní onemocnění jakým Mondorova nemoc je může prvním příznakem závažného onemocnění.