STŘEDNĚDOBÉ VÝSLEDKY PERKUTÁNNÍ LÉČBY ZÁVAŽNÉ MITRÁLNÍ INSUFICIENCE POMOCÍ SYSTÉMU MITRACLIP U NEMOCNÝCH S VYSOKÝM RIZIKEM KARDIOCHIRURGICKÉHO VÝKONU.
Úvod: Mitrální regurgitace (MR) je druhou nejčastěji kardiochirurgicky intervenovanou chlopenní vadou. Nicméně velká část nemocných je ke kardiochirurgickému výkonu kontraindikována pro komorbidity. I proto je snaha o vývoj méně invazivních postupů při korekci této vady. Jednou z novějších metod je perkutánní léčba systémem MitraClip® (Abbott Vascular, Santa Clara, CA, USA).
Metodika a výsledky: Autoři prezentují střednědobé výsledky (6 a 12 měsíců) léčby MR systémem MitraClip u 29 nemocných léčených touto metodou na Klinice kardiologie, Krajské zdravotní a.s., Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, o.z. v období 4/2015 – 12/2018. Průměrný věk souboru byl 72let, většinu tvoří muži (58,6%). Všichni nemocní byli dle rozhodnutí „heart“ týmu považováni za vysoce rizikové pro kardiochirurgický výkon (průměrné EuroScore II 8,1%) a byli významně symptomatičtí (NYHA III-IV), se závažnou MR podle jícnové echokardiografie (MR průměrně 3,4/4st). Všechny implantace proběhly bez komplikací, průměrně bylo implantováno 1,3 klipů. MR byla po výkonu významně redukována u 100% nemocných (průměrně na 1,3/4 st). U 1 nemocného došlo k rozvoji závažného krvácení 3 dny po výkonu a zemřel 28. den na multiorgánové selhání. Z dalších časných komplikací se 1x vyskytla hluboká trombóza společné stehenní žíly a 1x krvácení z místa vpichu 4. den po zákroku. Hospitalizační mortalita byla 3%, 6ti měsíční 11%, 12ti měsíční 16%. Jednoroční mortalita našich nemocných byla nižší ve srovnání s mortalitou ve studiích MITRA FR (24%) a COAPT (29%). Nemocní po výkonu vykazovali zmírnění obtíží, průměrná hodnota NYHA po výkonu byla 1,7/4.
Závěr: Perkutánní léčba systémem MitraClip představuje novou možnost léčby závažné MR u nemocných kontraindikovaných ke kardiochirurgickému výkonu. Vzhledem k rizikovému profilu těchto pacientů je však středně a dlouhodobá celková mortalita poměrně vysoká.